Screening sluchu u novorozenců je důležitý. Prozradíme vám, co vše může odhalit

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
novorozenec
novorozenec

Jedním z vyšetření, která miminka čekají krátce po porodu, je vyšetření sluchu. Právě vady sluchu patří mezi vrozené, nelze je odhalit ještě před porodem, o to důležitější proto je, aby bylo miminko po narození pečlivě zkontrolováno. Jak screening sluchu vlastně probíhá? A jaké vady dokáže odhalit?

Vyšetření je důležité, nikoli však povinné

Hned na úvod je potřeba zmínit, že vyšetření sluchu je sice lékaři doporučováno, ale rozhodně není povinné. K vyšetření se přistupuje od druhého poporodního dne, pro miminko není vyšetření sluchu nijak obtěžující ani bolestivé, vše trvá jen několik málo minut. Důležité ale je, aby bylo miminko v klidu, protože se screening sluchu zaměřuje na měření otoakustických emisí, jež jsou součástí vláskových buněk vnitřního ucha.

Proč je vyšetření důležité?

Vady sluchu se dají rozdělit na vrozené a získané. U novorozenců se vyskytují výhradně vady vrozené, které je potřeba odhalit co nejdříve. Pozdní odhalení sluchové vady může vést ke špatnému rozvoji řeči, stejně tak se může negativně podepsat i na schopnosti naučit se číst nebo psát. Včasná diagnostika je proto nezbytná pro přirozený vývoj dítěte. Pokud se na vrozenou sluchovou vadu přijde včas, je velká šance, že se ji podaří díky moderní medicíně vyřešit a vyléčit.

Jak screening sluchu probíhá?

Celé vyšetření trvá přibližně pět minut. Nebolí a miminko neobtěžuje. Pokud spinká, vůbec o něm neví. Nejdříve se vyšetří jedno ucho, po něm hned následuje vyšetření druhého ucha. K vyšetření se používá speciální přístroj, jehož součástí je sonda s gumovou špičkou – ta se opatrně přiloží na okraj zvukovodu. Sonda vysílá krátké opakující se zvuky a zároveň zaznamenává, jestli dochází k odezvě.

Co když se vyšetření nepovede?

Pokud sonda zaznamená odezvu, znamená to, že je sluch miminka v pořádku. Pakliže test nedopadne dobře, vymění se sonda, nebo se vyčistí ouška miminka, vyšetření se poté zopakuje. U 30 % dětí nedopadne test dobře ani na druhý pokus, důvodem bývá mazová zátka nebo tekutina ve středouší. Ani tehdy ale není důvod k panice – budete s miminkem pozváni do ordinace ORL, kde se test během několika následujících týdnů zopakuje.

Autor: Nikol Kolomazníková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články