Naordinujte si zpomalení před stresem

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
dusevniepidemie
dusevniepidemie

Žijeme v moderní době, kdy nám zdánlivě nic nechybí, ale něco nám naopak přebývá. Je to všudypřítomný stres vyvolaný rychlým a konzumním způsobem života, který s sebou přináší neustálé narůstání duševních poruch, a to u stále mladších ročníků.

Vzhledem k tomu, že většina z nás trpí permanentním nedostatkem spánku a dlouhodobým stresem, není divu, že člověk vyhoří a neví, co si má se svým životem počít. V zaměstnání jsou na nás kladeny stále vyšší nároky, musíme mít pořádný tah na branku a zároveň uživit rodinu. Dalšími rizikovými faktory, které podle odborníků spouštějí různé poruchy chování
a psychická onemocnění, jsou na jedné straně sociální rozdíly a na druhé je to život v paradoxním blahobytu.

Za posledních deset let se počet jedinců s psychickými nemocemi zněkolikanásobil, psychiatrická praxe se rozrůstá. Linky důvěry a krizová centra mají na starosti stále více akutních pacientů, hodně lidí je závislých na lécích na spaní, užívá anxiolytika či antidepresiva. Dnešní lidstvo v tomto směru postihla doslova epidemie. Poruchy chování a duševní onemocnění jsou v současnosti druhou nejčastější příčinou přiznání invalidního důchodu v ČR, hned po nemocech svalového a kosterního systému.

V období středověku se za příčinu duševních nemocí považovalo působení ďábla či démonů. Takové osoby byly pokládány za pomatené a musely podstupovat „vymýtání“. Bohužel i část současné společnosti jedince s psychickým onemocněním dosud pokládá za blázny a má tendence zlehčovat jejich potíže. Odborné studie Světové zdravotnické organizace (WHO) předpokládají, že afektivní poruchy či poruchy nálady, jimiž dnes trpí okolo 20 procent lidí a úzkosti či deprese budou lidstvo v první polovině 21. století sužovat nejvíce. Teprve za ně se zařadí kardiovaskulární a onkologická onemocnění.

A kudy z této šlamastiky ven? Jediným skutečným „lékem“ by bylo celkové zpomalení. To si však budeme muset naordinovat každý sám, nejlépe formou různých relaxačních technik. Také je potřeba jíst celkově vyváženou stravu, více přirozených potravin a vynechat návykové látky, jako třeba alkohol a cigarety. A nezapomeňte na kvalitní spánek a častý pobyt
v přírodě!

Autor: Sára Vojtěchovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články