Zhubněte díky přerušovanému půstu!

od Luboš Klouček
2 minuty čtení
pust
pust

Přerušovaný půst je způsob stravování, který si v současnosti získává stále více příznivců. Nejedná se o klasickou dietu. Není zde dané jaké potraviny jíst. Nemusíte počítat kalorie. Hlavní myšlenka této metody spočívá v tom, že když dopřejete tělu delší fázi odpočinku, tedy času kdy nepřijímáme žádnou stravu, tak rychleji sáhne do nashromážděných tukových zásob.

Čas jíst, čas se postit

IF neboli intermittent fasting. I tak se označuje způsob stravování, ve kterém se střídají fáze půstu a fáze příjmu potravy. Není zde dané jaké potraviny, kdy a v jakém množství jíst. Mezi nejběžnější vzorce patří:

  • 16/8, který je doporučován spíše mužům. Během 16 hodin probíhá postění a 8 hodin ze dne je určeno k příjmu potravy.
  • 14/10, který je doporučován spíše ženám. 14 hodin je určeno pro půst a 10 hodin pro stravování.
  • Další modely rozložení času pro půst a jídlo mohou být v poměru 18/6 nebo 20/4. Někteří lidé přijímají pouze jedno jídlo denně.

Pitný režim je základ

Jak může vypadat váš den například při praktikování vzorce 18/6? Většinou je vynechána snídaně a první jídlo se přijímá mezi 11. -12. hodinou. Kolik jídel během šesti hodin zařadíte, je zcela na vás. Poslední jídlo byste měli přijmout mezi 17. – 18. hodinou. V noci se postíme zcela přirozeně. Půst můžeme zařadit dlouhodobě, nebo pouze několikrát v týdnu.

Velmi důležitý je pravidelný a dostatečný příjem tekutin. Ideální je čistá voda, ale možné je konzumovat i neslazený čaj či kávu. Během přerušovaného půstu dochází ke spontánní detoxikaci a dostatek tekutin je potřebný pro jejich vylučování
z těla ven.

Zdroj: Wang Tom/123RF.COM

Jako při běžném stravování i zde je nutné dbát na vyváženou a pestrou stravu. Nezáleží na tom, zde jste vegetarián či vegan. Důležité je dodržet svůj denní kalorický příjem, aby tělo nezačalo hladovět.
V tomto případě by docházelo k nežádoucímu (při redukci váhy) ukládání energie do tukových zásob.

Co se během IF děje s naším tělem?

Postění zlepšuje inzulinovou senzitivitu a zvyšuje hladiny růstového hormonu. Tyto procesy podporují spalování tuků, ale zároveň i budování svalové hmoty. Půst dále zlepšuje buněčnou regeneraci, ulevuje játrům, snižuje riziko srdečních onemocnění a zlepšuje naše kognitivní funkce. Tělo si odpočine, zbaví se toxinů a zrychlí se nám metabolismus. Z mnohých vědeckých výzkumů vyplývá, že efektivně pomáhá při redukci váhy, léčbě cukrovky 2. typu či chronických zánětech. Především při snaze zhubnout je prokazatelně účinnější strategií než počítání kalorií. Tento přístup je založen na faktu, že když přijímáme potravu, do krve se začne vyplavovat inzulín, který pomáhá spalovat cukry z potravin. V tu chvíli nemá tělo potřebu sahat do tukových zásob. Pokud ale prodloužíme pauzy mezi jídly, tělo začne z nashromážděných zásob brát energii potřebnou pro své fungování.

Pro koho není přerušovaný půst vhodný?

Určitě se nedoporučuje u lidí, kteří trpí podváhou nebo mají na vlastní kůži zkušenost s poruchou příjmu potravy. Starší a nemocní lidé by změnu stravovacího režimu vždy měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem. Delší intervaly bez jídla se pochopitelně nedoporučují dětem, těhotným nebo kojícím ženám.

Autor: Svata Pokorná


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články