Hubněte správně načasovaným spánkem

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
vydatnyspanek
vydatnyspanek

Máme-li příliš krátký nebo nekvalitní spánek, který je přerušovaný například častým buzením, chátráme fyzicky i psychicky. Nedostatek spánku se  negativně podepisuje na váze, koncentraci, zdraví a celkové pohodě člověka. Zde je pro vás několik zásad správné spánkové hygieny a přínosů kvalitního spánku.

Jak dlouho spát?

Uvádí se, že dospělý člověk potřebuje spát 6-8 hodin denně, což je ale hodně obecné, protože potřeba spánku je individuální a každý člověk je jedinečný, a proto je i potřeba spánku je různá. Nejvíce spánku potřebují malé děti a adolescenti; naopak starší lidé spí o něco méně (většinou se dříve probouzí). Nedostatek spánku má pro náš organismus mnoho rizik; potýkat se můžeme například s mikrospánkem, který se objevuje zejména u monotónních činností a může mít často fatální následky. Nedostatek spánku taktéž způsobuje mnoho nemocí – fyzických, psychických i psychosomatických.                         

Kdy vstát a kdy si jít lehnout?

Pocítíte-li únavu, neměli byste se spánkem příliš otálet; naopak po ranním procitnutí by člověk měl vstát, protože i po přespříliš dlouhém spánku můžeme být paradoxně přes den unavení a ospalí. Obecně se má za to, že pokud člověk usne bezprostředně po ulehnutí má spánku příliš málo, usne-li do dvaceti minut, má spánku akorát a trvá-li mu usínání déle jak hodinu, spí pravděpodobně až příliš. Ovšem existuje i mnoho výjimek, například u lidí trpících chronickou nespavostí, stresem, depresí, mánií a podobně.

Několik zásad správné spánkové hygieny:

  • před spaním nejezte těžká jídla; ideální je jíst naposledy kolem šesté hodiny
  • neusínejte s mobilem, tabletem, počítačem nebo u televize
  • spěte v dobře vyvětrané místnosti (ideální teplota v ložnici by měla být mezi 17 – 19 °C)
  • eliminujte v ložnici modré světlo (brání produkci spánkového hormonu melatoninu; například modrá ozdobná světýlka v okně  nejsou vůbec vhodná, lepší je zvolit teplé světlo a ideální je spát v naprosté tmě)
  • dopřejte si před spaním  šálek meduňkového čaje nebo teplého mléka s medem
  • dejte si teplou sprchu (ta studená by měla opačný efekt, ta je vhodná ráno, kdy prokrví tělo a nastartuje organismus)

Autor: Sára Vojtěchovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články