Komerční sděleníZdravíŽivotní styl

Jak posílit imunitu, aby vás chřipka nedostala? Máme několik tipů, díky kterým si na vás nemoc netroufne!

od Luboš Klouček
3 minuty čtení
nemoc
nemoc

Jak posílit imunitu, aby vás chřipka nedostala? Máme několik tipů, díky kterým si na vás nemoc netroufne!
V chladnějším období nebo v období, kdy se teploty často střídají na nás ze všech stran útočí viry a bakterie. Naše imunita nás brání, avšak můžeme jí pomoci lépe se porvat s nezvanými návštěvníky a mnohdy se tak vyhnout nepříjemné a dlouhé nemoci.

Základem správné obrany organismu je dostatečný přísun cenných látek, kterými jsou vitamíny a minerály. Mnozí z nás se spoléhají na ověřené cesty, kterými jsou ovoce a zelenina, někteří dávají přednost doplňkům v podobě tablet. Ani jedna z možností není špatná, záleží na vašich preferencích. V každém případě byste měli zvýšit příjem vitamínů A, B6, B12, C a D. Všechny tyto vitamíny nám pomáhají udržet organismus v dobré kondici, jsou nápomocné správnému krevnímu oběhu, a tedy i správnému roznášení pomocných látek do buněk v organismu a „vyzbrojují“ naši imunitu proti chřipce a dalším nemocem.

Pokud jste příznivci spíše „přírodního“ přísunu vitamínů, pak je nejlepším řešením jíst dostatek zeleniny, ovoce a potravin, které je obsahují, v sirové podobě. Potraviny si tak nejlépe zachovávají všechny důležité vitamíny. Alternativou je pak například příprava pokrmů v páře. K tomu poslouží například kvalitní parní hrnce.

Zdroj: 123RF.COM

A které potraviny tyto vitamíny obsahují? Vitamín A je souborem několika látek, z nichž nejpodstatnější je retinol (A1), který se vyskytuje pouze v živočišné stravě. Najdeme ho nejvíce v hovězím mase, méně pak už v rybách, jako je pstruh. Každodenně se s ním setkáte například v některých druzích sýrů a másle. Druhým důležitým vitamínem ze souboru vitamínu A je karoten (beta-karoten např.). Karoteny se vyskytují například v mrkvi či rajčatech a dalších rostlinných produktech.

Dalšími důležitými vitamíny je soubor vitamínů B, konkrétně B6 a B12. Vitamíny B12 najdeme téměř výhradně v živočišných potravinách, tedy v mase, ale vyskytuje se například i v chlorelle či spirulině. B6 najdeme například v tuňáku či fazolích.

Vitamín C je známý a mnozí se na něj při chřipkovém období spoléhají nejvíce. Kupodivu se nenachází v největším množství v citrusech, ale v potravinách jako je například růžičková kapusta, kedlubna, paprika, hrášek, jahody, ananas, mango. Všechny tyto potraviny obsahují více vitamínu C nežli pomeranč. S tímto vitamínem je to ale ošemetné, vitamín C je termolabilní, tudíž se při tepelné úpravě rychle ztrácí. Nejlepší je tak tyto potraviny konzumovat syrové.

Posledním důležitým vitamínem je vitamín D, který najdeme například ve žloutku, a následně je jeho největším zdrojem rybí tuk a obecně tučné ryby jako tuňák, losos a makrela.

Zdroj: 123RF.COM

Pokud se ale nechcete spoléhat jen na vitamíny, pak vám váš krevní oběh a metabolismus vycvičí pravidelné otužování. To se ovšem netýká jedinců, kteří mají vysoký nebo naopak nízký krevní tlak a také lidí, kteří mají problém se srdcem. Otužování musí být pomalé a postupné, pak ale organismus účinně posiluje.

Co když vás nemoc přeci jen dožene? Pak je skvělým pomocníkem například česnek, kterému se přezdívá přírodní antibiotikum. Skvěle pomáhá při bolestech v krku, a mnohdy předejde například angíně.

Další skvělou potravinou v boji s nemocí je zázvor, který také pomáhá při bolestech v krku díky svým protizánětlivým účinkům. Zázvorový čaj s medem je protizánětlivá a vitamínová bomba, pozor ale na množství zázvoru, které by nemělo přesáhnout 5 mg denně. Vyhnete se tak střevním a žaludečním obtížím.

Auto: Redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články