Daniela (26): Jak žít s intolerancí laktózy?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
laktoza
laktoza

Laktóza neboli mléčný cukr. Obsahuje ji každé mléko a pokud vám chybí určitý enzym, který dokáže laktózu zpracovat, nastává problém. Naruší se vám činnost střevní mikroflóry a vy máte zdravotní následky.

Doktoři nevědí všechno

Určení diagnózy je poměrně snadné, ale už těžší je vůbec přijít na to, že něčím podobným vůbec trpíte. Jako malá jsem mývala průjmy a velké bolesti břicha. I když mi můj doktor v dvanácti letech dělal test na intoleranci potravin, řekl, že je to hloupost a nemusím se toho bát. Bohužel jsem ho poslechla a dalších deset let nemohla přijít na to, proč je mi stále zle. Hledala jsem všechny možné příčiny, včetně stresu. Nenapadlo mě zpochybňovat názor doktora.

Intolerance na několik druhů potravin

Zdroj: 123RF.COM

Naštěstí jsem se na internetu dočetla o samodiagnostickém domácím testu, který vám může pomoci. Není to samozřejmě 100% přesné, ale je lepší nějak začít, než se celý život trápit. Pokud chcete slyšet přesnou analýzu, musíte si zaplatit velký drahý test na soukromé klinice. K mému zděšení mi vyšlo, že trpím intolerancí na laktózu, ale i jiných potravin. Další slabý podíl ukazoval přecitlivělost na lepek, vajíčka, fazole i česnek.

Jak se s tím naučit žít?

Tehdy jsem moc netušila, co to vše znamená a začala jsem pátrat. Bohužel to celé obsahuje vzdát se všech mléčných výrobků, která jsou snad všude. Jsou ukryta i tam, kde byste to nečekali. Nejhorší zjištění pro mě byla čokoláda a zmrzlina. Na kravské mléko i sýry jsem mohla zapomenout. Kozí a ovčí produkty mi nechutnaly, i když obsahovaly menší podíl laktózy. I přes to mě nadýmaly a nebylo mi po nich dobře. Musela jsem omezit pečivo a pšenici vyměnit za kukuřici, rýži nebo pohanku.

Není to snadné, a ještě k tomu drahé!

Byla to těžká změna a hledala jsem náhradu za vše možné. Přešla jsem i na rostlinná mléka. Na trhu nabízeli i enzymy, která by vám údajně měly pomoci, když sníte něco „zakázaného“. Fungovaly jen občas a byly to velmi drahé tabletky. Celkově mě tato změna stála hodně peněz, až se mi protočily panenky. Místo klasického mléka, které koupíte průměrně za 18 Kč, vám sójové vyjde na 42 Kč nebo kokosové za 89 Kč.

Bylo velmi náročné se s tímto faktem vyrovnat a některé kavárny nebo restaurace nemají ani přehled alergenů na jídelním lístku. Váš život se změní a neustále musíte číst složení a všem vysvětlovat, co přesně chcete. Na druhou stranu, zdraví máme jen jedno a mělo by být vždy na prvním místě.

Autor: Monika Holemá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články