Chřipka už vás letos nedostane, víme jak se jí vyhnout.

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
vitaminy
vitaminy

S koncem zimy už je organismus unavený a méně odolný a ke chřipce či nachlazení je jenom krůček. Pokud se ale budete držet určitých zásad, chřipka se vám vyhne obloukem. Posílení imunity není jen o konzumaci doplňků stravy s vitamíny, ale i o celkovém zdravém životním stylu.

Co je vlastně imunita a jak funguje?

Imunita – nebo-li obranyschopnost organismu – je ucelený systém, všechny složky imunitního systému se prolínají a spolupracují. Organismus, ač se to možná nezdá, je neustále napadán viry a bakteriemi a tyto složky imunitního systému, pokud správně pracují, rozpoznají toto cizí, zničí ho a vyloučí.

Imunita se dělí na vrozenou (nespecifickou) imunitu a pokročilejší získanou (specifickou imunitu).

Za nespecifickou imunitu zodpovídá například kůže a sliznice (pot, mazové sekrety), specifická imunita zodpovídá za tvorbu protilátek (imunoglobulinů).

Důležitá pro imunitní systém je produkce B a T lymfocytů, které vznikají v kostní dřeni, slezině (B-lymfocyty) a brzlíku (T–lymfocyty). Jedná se o hlavní buňky imunitního systému. Nezastupitelnou roli v imunitním systému mají i bílé krvinky (leukocyty), konkrétně neutrofily, eozinofily a bazofily.

Základem je spánek

Pro dobře fungující imunitu je základem dostatečně dlouhý a kvalitní spánek, aby v organismu mohlo dojít k regeneračním procesům. Máme-li spánek příliš krátký nebo nekvalitní, naši imunitu to oslabuje.

Otužování a pohyb

Pro naši imunitu je prospěšný zejména pohyb na čerstvém vzduchu – ideálně na sluníčku a vhodné je i otužování – pro začátek formou sprchování střídavě teplou a studenou vodou. Zlepší se krevní oběh a tělo si tak lépe zvykne na prudké přechody mezi teplým a studeným prostředím. Skvělé pro naši imunitu je také oblíbené saunování, kterým z těla vyloučíme škodlivé a odpadní látky. Dbát bychom měli i na to, abychom doma neměli přetopeno – ideální teplota je kolem 20 °C, na spaní pak ještě méně.

Zdravý a pestrý jídelníček

Pro naši imunitu je pochopitelně důležitá i pestrá strava s určitým zastoupením vitamínů a minerálů. Z vitamínů nezapomeňte na vitamín C, A, B6, B12 a D. Z minerálů je důležitý zejména zinek (obsažený například v mléku nebo tmavém masu), dále chrom, nebo vápník. Ve stravě by tak v zimním období nemělo chybět dostatečné množství ovoce (nejen citrusové plody, ale i banány nebo jablka), zeleniny (skvělé je např. kysané zelí, brokolice nebo paprika), ryb nebo ořechů.

Odbourání stresu

Stres je na jednu stranu pro náš organismus prospěšný a může nám i zachránit život – připravuje totiž tělo (produkcí stresových hormonů adrenalinu, noradrenalinu a kortizolu) v krizových situacích na tzv.“ boj nebo útěk“, ale co se týče imunity, tak nám jednoznačně škodí. Jsme-li trvale ve stresu a pod tlakem, stresové hormony – glukokortikoidy – tělo oslabují a naše obranyschopnost klesá.

Už naše babičky to věděly

Zapomenout by se nemělo také na dětmi nenáviděný rybí tuk. Obsahuje totiž omega-3-mastné kyseliny, které jsou pro naše tělo nepostradatelné. Patří mezi tzv. esenciální mastné kyseliny, tělo si je nedokáže samo syntetizovat, a proto mu je musíme dodat s potravou. Pro koho je pozření lžičky rybího tuku nepředstavitelné, může zvolit různé potravinové doplňky s obsahem těchto zdraví prospěšných kyselin.

Pro zachování zdraví během chřipkových epidemií by člověk měl brát v úvahu také několik různých zásad: mýt si často ruce, zejména po příchodu z venku, kde saháme třeba na kliky nebo tyče v MHD, vhodné je i často používané předměty jako mobilní telefon přetřít desinfikačním ubrouskem a vyhýbat se místům s vysokou koncentrací lidí.

Autor: Dana Špatenková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články