Chlupy z nosu netrhejte. Čekalo by vás možná super rande, ale také infekce v mozku

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Chlupy z nosu
Zdroj: Shutterstock

Někteří lidé jsou zkrátka od přírody více chlupatí. Většinou jsou to muži, u kterých je to normální, takže si s tím hlavu moc nedělají, ale někdy i jim přehnané chlupy vadí. Hlavně ty v nose. A co teprve ženám? Spousta lidí se proto uchyluje k tomu, že si chlupy trhá pinzetou, nebo dokonce odstraňuje pomocí vosku.

Lechtají vás, jakmile začnou vykukovat z nosních dírek. V poslední době o to víc, že nosíte roušku, pod kterou se v chloupcích usazuje pot. A tak se jich chcete zbavit, když jdete ven s někým váženým, nebo vás čeká rande.

Ve skutečnosti se vám většina lidí dívat na vaše chlupy nebude, ale i tak máte pocit, že to je to jediné, co osobu naproti vám zaujme. A tak jednou za čas vezmete pinzetu a všech chlupů se zbavíte. To je ale špatně. Proč?

Chrání nás před prachem a bakteriemi

Chlupy v nose nemá naše tělo jenom proto, aby nás štvaly nebo aby odrazovaly potenciální partnery. Mají poměrně důležitou funkci, a to chránit nos před prachem, pylem a bakteriemi, které poletují vzduchem.

Když si chlupy vytrháte, můžete si tím způsobit nějakou nepříjemnou nemoc. U alergiků je to pak ještě horší, protože ti podle vědců mají až trojnásobnou šanci stát se astmatiky.

Julie Russak, dermatoložka z New Yorku, řekla časopisu Women’s Health, že pokud se vám nosem dostane do těla infekce, velmi pravděpodobně bude putovat směrem nahoru a napadat všechno, na co narazí.

Z toho jasně vyplývá, že právě nosem se vám do těla může dostat celá řada nečistot a bakterií, které způsobují infekce mozku. Většina z nich může mít trvalé následky, protože se na ně nepřijde včas.

Takže si dobře rozmyslete, jestli vám dokonalá krása stojí za to riziko. A vzpomeňte si, kolikrát jste partnerův nos zkoumali vy. Mockrát to asi nebylo, že? Pokud tedy nepatří k těm, kterým rostou chlupy opravdu rychle, a navíc jsou tmavé. V tomto případě existuje řešení.

Až 120 cm

Během života naroste jednomu člověku až 120 centimetrů chlupů v nose, a to v každé nosní dírce zvlášť. Takže každý z vás pravděpodobně někdy potřebuje trochu „přistřihnout“ vzhled.

A když píšeme přistřihnout, myslíme to doslova. Existuje totiž celá řada zastřihovačů, které vás zbaví pouze toho, co je vidět. S jejich pomocí se zbavíte jenom vyčuhujících chloupků a ostatní mohou dál chránit váš nos, aniž by vám překážely.

Zastřihovače se dají koupit v každém větším elektru, někdy jsou také součástí holicích strojků na vlasy. A nestojí zase tolik, takže se tahle investice rozhodně vyplatí.

Pokud nechcete kupovat zastřihovač, můžete si chloupky pod nosem ostříhat i kulatými nůžkami. Podle průzkumů to tak celá řada lidí dělá běžně a nikdy neměli problém s tím, že by se jim něco podařilo ustřihnout křivě a někdo se jim smál.

Ať už se chcete zbavovat chlupů v nose jakkoli, netrhejte je. Nechce vždy kořínky tam, kde jsou. Kromě toho, že se ušetříte bolesti, budete mnohem méně náchylní k celé řadě nemocí a vaše tělo vám poděkuje.

Zdroj: businessinsider.com, healthline.com, grunge.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Související články