Chcete číst naše články na Seznam.cz?

Přidejte si nás
plus PŘIDAT

Alergie na cvičení není žádný výmysl! Nevěříte? Čtěte

od Luboš Klouček
Zdroj: 123RF.COM

Poměrně vysoké procento lidí trpí alergiemi nejrůznějšího druhu. Někdo bere léky pravidelně, jiný zase jenom na jaře, kdy začne všechno kvést. Někteří se musí zbavit domácích mazlíčků kvůli alergii na jejich srst. Co je to všechno ale v porovnání s alergií na vodu nebo na slunce?

Věřte nevěřte, existuje celá řada alergií, které mohou váš život skutečně poměrně hodně zkomplikovat.  Případy jsou sice vzácné, ale daný jedinec se musí nemoci zcela přizpůsobit a mnohdy to není vůbec lehké. Podívejte se na nejzajímavější postižení alergií.

Alergie na vodu

Bohužel existuje na světě několik prokázaných případů lidí, kteří při kontaktu s vodou nepříjemně otečou, zrudnou, mají dýchací obtíže a celkové komplikace v oblasti imunity. Nejen samotné koupání, ale také konzumace většiny nápojů a některého ovoce pro ně může být až smrtelná. Bez koupele se však zdravotní stav kvůli nízké hygieně výrazně zhoršuje. Při takovéto obtíži jsou třeba speciální prášky i procedury, které mohou být poměrně finančně náročné.

Alergie na slunce

Zdroj: 123RF.COM

Nejen upírům mohou vadit sluneční paprsky. Silná kopřivka při delším kontaktu na slunci se vyskytuje u poměrně vysokého množství jedinců i v České republice. Ne vždy však mluvíme hned o alergii. Ta se projevuje spíše okamžitým zarudnutím kůže a nepříjemnými bolestmi postiženého místa. Lze ji léčit pravidelně prášky.

Alergie na zimu

Horší je alergie na opačný element, než je sluneční teplo. Člověk trpící alergií na zimu má pouze jedinou možnost – vyhýbat se chladnému prostředí. To někdy vyžaduje trávit celou zimu u kamen. Jsou známy také případy, kdy děti s tímto postižením nemohli celý semestr kvůli chladnému počasí chodit do školy a musel je navštěvovat domácí učitel. Týkají se především severských zemí, kde je paradoxně tato alergie oproti jihu až 3x častější.

Alergie na cvičení

Zní to sice jako skvělá výmluva proč nejít do fitka, ale opravdu existuje také alergická reakce na přehnanou tělesnou aktivitu. To souvisí především s pocením, které vytváří na kůži svědivou vyrážku a může docházet také k dýchacím problémům. Alergie doprovází i horečky a další situace, při kterých člověk vylučuje tělesné tekutiny pomocí kůže.

Alergie na peníze

Řekli byste, že taková alergie snad ani není na světě možná? Máte pravdu, nejedná se totiž o problémy s penězi jako takovými. Tělo reaguje osypáním na látku nikl, která je obsažena v mincích. Proto nezbývá než platit pouze bankovkami nebo se spoléhat na platební kartu. Nebezpečný nikl obsahují také některé telefony či flétny. Žádný strach, doktoři již vědí, jak vás otoku v obličeji zbavit do několika minut a existují také poměrně běžně dostupné protilátky.

Stále se vám vaše alergie na pyl zdá jako nesnesitelné utrpění? Buďte rádi, že patříte do běžné kategorie a nemusíte se vypořádávat s ničím z těchto kuriózních případů.

Autor: Dana Špatenková

Chcete číst naše články na Seznam.cz?

Přidejte si nás
plus PŘIDAT

Související články