Žralok Rosie byl dlouhou dobu lákadlem zoo. Po uzavření parku se na pětimetrové zvíře na několik let zapomnělo

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Rosie
Zdroj: Voksy, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Od roku 1999 je žralok bílý, známý také jako žralok lidožravý, chráněným druhem. O dva roky dříve ale byla omylem odchycena Rosie. Pětimetrové zvíře se zapletlo do sítí na tuňáky a tím skončil jeho život. Jeho posmrtná cesta nicméně pokračovala po mnoho dalších let.

Poprvé se o Rosie začalo mluvit v roce 1997. Tehdy se zvíře dostalo do sítí rodiny Lukinových, uvádí Crystal World. Žralok se stal velkou senzací, vidět totiž velké zvíře v celé jeho kráse chtěl kdekdo. Proto byl tvor usmrcen a měl se stát atrakcí pro diváky.

Ještě předtím ale jeho ohromné tělo muselo projít pitvou. V místě, kde byl odchycen, totiž došlo k nahlášení pohřešované ženy a Rosie, jak zvíře přírodovědci pojmenovali, se podle All that’s Interesting stala hlavní podezřelou. Pitva však prokázala její nevinu.

Upadla v zapomnění

Během opatrného zákroku nebylo tělo žraloka nijak výrazně poničeno. Vědci trvali na tom, že musí být zachován vzhled žraloka, aby mohl být vystavován. A tak se Rosie nakonec dostala do Zoo Wildlife Wonderland, kde byla umístěna do obří nádrže s formaldehydem.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Little Adventures (@ohlittleadventures)

Ten zajistil, že tělo zůstalo bez poškození a rozkladu několik let. Parku dokonce díky Rosie vzrostla návštěvnost. Jenomže v roce 2012 se ukázalo, že zoologická zahrada nemá v mnoha případech řádné licence na chování zvířat. Ta musela být rozprodána a park byl uzavřen.

Žralok zůstal v nádrži s formaldehydem několik let. Na exemplář se zapomnělo až do roku 2018, kdy ho při svých průzkumných akcích objevil dobrodruh Luke McPherson.

Našla nový domov

McPherson, který žraloka objevil, na něj upozornil na sociálních sítích. Příspěvek se začal velmi rychle sdílet a do uzavřených prostor zoo se začali chodit dívat lidé, kteří chtěli vidět něco podobného na vlastní oči. Kromě toho, že v místech ale neměli návštěvníci co dělat, docházelo také k útokům na Rosie.

Vandalové se pokoušeli exemplář poničit a lidé na sociálních sítích se tak začali o žraloka obávat. Jelikož podle Lad Bible na problém lidé opakovaně upozorňovali, nakonec se o žraloka začal zajímat majitel muzea Crystal World and Prehistoric Journeys Exhibition Centre.

V tom také nakonec Rosie v roce 2019 našla nový domov. Náklady na zakonzervování žraloka a jeho udržení v původním stavu jsou nicméně nemalé, proto muzeum od té doby několikrát uvedlo, že podpora veřejnosti je pro něj v posledních letech důležitější než kdy jindy.

Zdroj: Crystal World, OnlyMen, Lad Bible, All that’s Interesting, Instagram

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články