Zrádce Robert Hanssen: Agent FBI, který více než 20 let prodával americká tajemství do Moskvy

od Nikola Jaroschová
4 minuty čtení
Robert Hanssen
Zdroj: Federal Bureau of Investigation. The source gives no specific photo credit., Public domain, via Wikimedia Commons

Robert Hanssen se stal jedním z nejškodlivějších dvojitých agentů v moderních amerických dějinách. Sovětům a později i Rusům poskytl tisíce stránek utajovaných materiálů a odhalil tak citlivá tajemství národní bezpečnosti. Včetně identit Sovětů špehujících pro USA, podrobnostech o amerických jaderných operacích či existenci tajného tunelu vybudovaného FBI pod sovětskou ambasádou ve Washingtonu.

Během své špionážní činnosti si Robert Hanssen vydělal stovky tisíc dolarů v hotovosti i diamantech. Přitom stále působil jako „ten chlapík od vedle“. FBI kvůli němu přišla nejen o sedm milionů dolarů, ale i o životy tří cenných informátorů.

Na obyvatele poklidného předměstí působil Robert Hanssen jako dokonalý soused. Oddaný katolík, milující otec šesti dětí a spolehlivý zaměstnanec Federálního úřadu pro vyšetřování. Ale po více než dvacet let byl Bob Hanssen vším, jen ne tímto ideálem.

Pro KGB to byl Ramon Garcia, jeden z nejdéle sloužících informátorů a opravdu bezedný zdroj těch nejtajnějších informací z nejdůležitějších míst Spojených států. Hanssenův dvojí život začal v roce 1979 a skončil v roce 2001. Byl teprve třetím agentem v historii FBI obviněným ze špionáže.

Nesl si trauma z dětství

Robert Philip Hanssen se narodil v roce 1944 a neměl úplně jednoduché dětství. Otec ho od mala podceňoval, veřejně zesměšňoval a šikanoval a nepřestal, ani když syn nastoupil na vysokou školu, kterou pro jistotu zvolil velmi daleko od domova v Chicagu.

Ačkoli si otec přál, aby se Robert stal lékařem, syn získal titul z chemie. Jeho velkou vášní byly různé kódy, rádia a jako by tušil svoji budoucnost, na univerzitě absolvoval i kurzy ruštiny. Prý tvrdil, že jednou bude chytat sovětské špiony.

Během studií se seznámil s Bernadette Wauckovou, svou budoucí ženou. Poté, co dokončil školu, vzali se a Hanssen začal pracovat jako účetní. V roce 1972 se přihlásil na policejní oddělení v Chicagu a byl přijat jako tajný vyšetřovatel pro oddělení vnitřních záležitostí. Práce byla zajímavá, ale brzy ho omrzela. Rozhodl se zkusit štěstí a v roce 1975 se obrátil na FBI – a uspěl.

Po speciálním výcviku v Quanticu ve Virginii složil přísahu jako zvláštní agent a slíbil svou loajalitu Spojeným státům. Slib mu však příliš dlouho nevydržel. Jelikož politika FBI vyžadovala rutinní rotace, v roce 1979 byl Hanssen s rodinou přemístěn do New Yorku.

Potřeboval peníze

Plat však nebyl tak vysoký, aby Hanssenovi zvládali pokrývat vysoké životní náklady ve velkém městě. Jak se rodina rozrůstala, začaly se Robertovi hromadit účty, splátky hypoték a dluhy. Nepomohlo ani to, že se přestěhoval dál od Manhattanu.

Když ho FBI povýšila ke kontrarozvědce, získal Hanssen přístup k nejcitlivějším tajným dokumentům týkajících se špionáže ve Spojených státech. Znal proto všechny podrobnosti kolem sledovacích operací, které se zaměřovaly na sovětské občany a úředníky.

Věděl jména sovětských agentů, kteří tajně pracovali pro USA. Naopak mohl zjistit i jména cenných amerických agentů působících v Rusku. A v mysli se mu začal rodit plán, jak si trochu vypomoci z finanční tísně.

Zaměstnán Sovětským svazem

Anonymně kontaktoval Moskvu a v podstatě se dobrovolně přihlásil ke špionáži pro GRU, sovětskou vojenskou rozvědku. Výměnou za 20 000 dolarů nabídl jméno jejich vysoce postaveného generála Dmitrije Poljakova – jednoho z nejdůležitějších amerických agentů. Tajný informátor CIA pracoval pro Ameriku již od 60. let 20. století. Hanssen se osvědčil a Sověti Poljakova popravili.

Mezitím byl Hanssen povýšen a převelen do Washingtonu DC. Získal tak přístup k ještě tajnějším informacím o aktivních operacích, aktivitách agentů, špionů a informátorů. Koupil si nový dům na předměstí a potřeboval si znovu vydělat.

Moc dobře věděl, co se zrádci SSSR udělá

Tentokrát kontaktoval vysoce postaveného důstojníka KGB, který již předtím naverboval agenta CIA Aldricha Amese. Hanssen nabídl jména tří sovětských špionů, pracujících pro FBI. Za informace požadoval 100 000 dolarů. Tím si získal důvěru Moskvy, která své zrádce opět tvrdě potrestala. Dva byli popraveni, třetí skončil ve vězení.

Svou tučnou výplatu pak Hanssen našel ve vodotěsném pytli pod mostem v parku. A to byl jen začátek jeho dlouhé kariéry dvojitého agenta, „krtka“ v řadách FBI. Během mnoha příštích let prodal do Moskvy americká tajemství za desetitisíce dolarů.

Pro FBI měl najít sám sebe

Přitom po celou dobu pracoval pro FBI, kde na své pozici stoupal čím dál výš. Měl odhalovat pravděpodobné špióny a nabírat potencionální „krtky“ pro FBI. Dokonce byl pověřen, aby vystopoval osobu, která je v americké kontrarozvědce zodpovědná za únik přísně tajných informací. Tedy sebe a Aldricha Amese.

Vzal to však jako příležitost, aby od sebe odvedl pozornost. Díky němu se KGB dozvěděla o tajném tunelu, který Američané vykopali pod sovětskou ambasádou ve Washingtonu. Hanssen je často varoval, když se jejich špioni ocitli na seznamu podezřelých. Získal také rozsáhlé seznamy dvojitých agentů pracujících pro USA.

Tajně si vydržoval milenku

Takto si vydělal přes milion dolarů, a dokonce si za zády ženy i FBI užíval se striptérkou, kterou poznal v nočním klubu. Podnikal s ní výlety na Havaj a zahrnoval ji drahými dárky. Navenek však žil spořádaný život, jezdil v ojetém autě a chodil v nepadnoucím obleku, aby nevzbudil větší podezření.

Když se v roce 1991 rozpadl Sovětský svaz, Hanssen se špionáží skončil. Možná začal mít strach ze svého odhalení. O osm let později však znovu obnovil svou kariéru dvojitého agenta, tentokrát pro SVR, postsovětskou ruskou zpravodajskou službu. Tehdy pracoval jako spojka FBI s ministerstvem zahraničí USA.

Prozradil ho bývalý pracovník KGB

Mezitím byl v roce 1994 zatčen Aldrich Ames a FBI a CIA spolupracovaly na vypátrání posledního „krtka“ ve svých řadách. V důsledku rozpadu SSSR se našlo několik nespokojených bývalých pracovníků KGB, kteří byli ochotni se podělit o informace s federálními agenty.

FBI zaplatila astronomickou částku 7 milionů dolarů Aleksandru Ščerbakovovi, který výměnou poskytl soubor s usvědčujícími důkazy proti Hanssenovi. FBI Hanssena opět povýšila – tentokrát to ale byla záminka, aby ho měli pod dohledem.

Chtěli dokázat nade vší pochybnost, že je opravdu tím posledním „krtkem“ v jejich řadách. Brzy našli definitivní důkazy, že Hanssen zradil svůj úřad.

Zatkli ho v únoru 2001 v parku, ve kterém si pravidelně vybíral peníze za tajné informace Moskvě. Hanssen řekl jen: „Co vám trvalo tak dlouho?“

Robert Hanssen byl odsouzen k patnácti po sobě jdoucích doživotních trestů bez možnosti podmínečného propuštění, které si v současnosti odpykává ve věznici v Coloradu. Je držen 23 hodin denně na samotce.

Zdroj: history.com, allthatsinteresting.com, en.wikipedia.org
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články