Život se dvěma vagínami: Žena z Ghany prozradila, co musí denně snášet. Toto byste zažít nechtěli

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
afroamericanka
Zdroj: Shutterstock

Pravděpodobně už jste zaznamenali, že se na světě pohybují lidé s více prsty na nohou, s jedním okem nebo dalšími nesrovnalostmi na těle. Není na tom vůbec nic zlého, tito lidé kolikrát umí své „znevýhodnění“ skvěle využit. Co je ale problémem jedné ženy z Británie?

Ghanská žena, která žije ve Velké Británii, se nedávno objevila v rozhlasové show, aby hovořila o málo známé tělesné poruše, se kterou se potýká celý život. Elizabeth Amoaa je jednou z mála lidí narozených se dvěma vagínami a dvěma dělohami, což je velice vzácná věc.

Problémy od dětství

Elizabeth, které je třicet pět let, řekla, že předtím, než jí bylo deset let, už byla několikrát v nemocnicích s opakujícími se kvasinkovými infekcemi. Jak stárla, začala mít extrémní menstruační bolesti. Dokonce tak velké, až omdlévala.

Nemoc nazývaná uterus didelphys je tak vzácná, že často nemá žádné jasné příznaky. Obvykle zůstává nezjištěná, jak tomu bylo i v případě Elizabeth. V roce 2008 byly ženě diagnostikovány problémy, které mohou způsobovat nadměrné krvácení a bolest.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Speciallady Awareness (@speciallady8253)

Rychle si uvědomila, že toto není pouze malý problém a bez ohledu na to, jakou léčbu zkusila, její menstruační problémy pokračovaly. V roce 2010 se jí předčasně narodila holčička.

Dvojitá děloha může mít jeden děložní čípek, nebo také každá svůj samostatný. Každá děloha může mít také vlastní pochvu, takže ženě zůstávají dvě vagíny, stejně tak, jako se to stalo Elizabeth.

Prevence je důležitá!

Mít tento problém neznamená, že si žena nemůže užít normální sexuální život a prožít zdravé těhotenství. Na druhou stranu může vést k neplodnosti, potratu a předčasnému porodu. Žena o své druhé dítě přišla právě kvůli tomuto problému.

Není jasné, proč se některé ženy narodily s touto poruchou, a neexistuje žádný lék na zlepšení těchto problémů. Elizabeth kvůli zdravotnímu stavu podstoupila okolo sedmi operací.

Žena se v roce 2017 rozhodla založit organizaci, která má za cíl vzdělávat mladé ženy o gynekologických stavech. Do Ghany cestuje několikrát ročně, aby promluvila se ženami, jež žijí v kultuře, kde jsou gynekologické problémy tabu.

„Bylo to jakýmsi požehnáním v přestrojení, že jsem mohla využít své zkušenosti k pomoci jiným ženám,“ říká. Její rada číslo jedna: Nikdy neignorujte žádné příznaky a rozhodně si je nenechávejte pro sebe!

Autor: Štěpán Pacík


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články