Tajemný Mothman: Můřímu muži jsou připisovány katastrofické události. Prý se objevil i před výbuchem Černobylu

od Nikola Jaroschová
4 minuty čtení
Mothman
Zdroj:Tim Bertelink, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Ve druhé polovině šedesátých let byl poprvé spatřen záhadný tvor, který vyděsil obyvatele městečka Point Pleasant ve Virginii. Netrvalo dlouho a z tajemné bytosti se stal jakýsi posel špatných zpráv, předzvěst blížící se zkázy. Mothmana, jak byl tvor nazván, od jeho prvního zjevení již spatřily stovky lidí. Jeho skutečnou existenci se však nikdy nepovedlo prokázat.

S pozorováním tajemného tvora, který je popisován jako vysoká bytost s křídly a červeně svítícíma očima, začala být postupně spojována jakákoli tragická událost a nehoda, která se v Point Pleasant a jeho okolí stala.

Mothman neboli Můří muž prý lidem zvěstoval blížící se příchod smrti. Včetně slavného zřícení mostu Silver Bridge v Point Pleasant, které si vyžádalo šestačtyřicet lidských životů.

První zjevení Mothmana

12. listopadu 1966 si nedaleko Clendeninu v Západní Virginii skupina hrobníků pracujících na hřbitově všimla něčeho zvláštního. Když vzhlédli od své práce, nad hlavami se jim vzneslo něco obrovského.

Podivné stvoření, které připomínalo obří můru či ptáka velikosti člověka. Jeho mohutné tělo s křídly se rychle pohybovalo ze stromu na strom. Oči mu rudě žhnuly.

Oblast TNT

O tři dny později byl tento tvor spatřen znovu v nedalekém Point Pleasant. Dva mladé manželské páry si ho všimly v oblasti za městem, známé jako „oblast TNT“. Jedná se o zdejší opuštěné bunkry a bývalou továrnu na výrobu munice z druhé světové války.

Tvora manželé spatřili v opuštěném areálu továrny a vyděšení se dali na útěk. Poté prý pronásledoval jejich auto až na kraj města, kde se snesl na nedaleké pole a zmizel.

Rychlý letec, pomalý běžec

Oba páry ho popsaly jako velkou létající bytost, vysokou asi dva metry, s křídly o rozpětí tak tři a půl metru a červeně svítícíma očima.

Bytost se prý jasně snažila vyhýbat světlům auta a dokázala létat neuvěřitelnou rychlostí až 160 km/h. Všichni se shodli, že na zemi se z ní pak stal velmi nemotorný běžec.

Jeden z mužů, Roger Scarberry, si byl vědomý, jak absurdně muselo jejich vyprávění znít místním novinám. Obzvláště v tak malé městské komunitě v 60. letech 20. století.

Trval ale na tom, že ten tvor nemohl být pouhým výplodem jeho fantazie. „Kdybych ho viděl sám, neřekl bych nic, ale viděli jsme ho všichni čtyři,“ ujistil tehdy místní noviny.

Pozorování začala přibývat

Zpočátku byli reportéři k celému vyprávění skeptičtí. V průběhu dalšího roku však bylo v oblasti Point Pleasant hlášeno stále více pozorování tohoto záhadného tvora. Legenda o Mothmanovi se začala formovat a dostala se i do národního tisku.

Jeho vzhled popisovali všichni stejně

Mimo tvrzení jednoho z farmářů, že mu hrůzostrašná šelma odnesla psa, stvoření v podstatě nic nedělalo. Jen se zjevilo a zase tiše odletělo a zmizelo. Naposledy se v Point Pleasant Můří muž zjevil v prosinci roku 1967.

Těsně předtím, než došlo ke katastrofě obřích rozměrů. Pádu mostu Silver Bridge. Lidé začali věřit, že je poslem špatných zpráv. Předzvěstí blížící se zkázy. Nebo ještě hůře, její příčinou.

Katastrofa mostu Silver Bridge

Třináct měsíců po prvním zjevení Mothmana byl provoz na Silver Bridge nebývale hustý. Most z roku 1928 byl postaven, aby spojoval Point Pleasant v Západní Virginii s Gallipolis v Ohiu.

Most vznikl v době, kdy se s tolika auty a tak velkým zatížením mostu nepočítalo. V době stavby mostu také jezdila vozidla, která byla i třikrát lehčí než ta, co most překonávala o čtyřicet let později.

S tím vším tehdy inženýři nepočítali, a tak při návrhu mostu nebyli nijak zvlášť opatrní. Konstrukce mostu byla bohužel navržena tak, že pokud by jedna část selhala, nebylo zde nic, co by zabránilo pádu ostatních částí.

Tragédie tak prostě musela jednoho dne nastat. Stalo se tak 15. prosince 1967.

Na ohijské straně prasklo jediné oko řetězu v horní části mostní konstrukce. Celá rovnováha byla narušena a Silver Bridge se rozpadl na kusy. Do ledové vody řeky Ohio vzal s sebou auta i chodce, kteří na mostě zrovna procházeli.

Čtyřicet šest lidí zemřelo rozdrcením troskami či utopením v chladné řece. Svědci události i přeživší ihned věděli, že Mothman, který byl před událostí viděn, opět úřadoval.

Kdo je tedy vlastně Mothman

Oblíbeným a asi nejlogičtějším vysvětlením této záhady je, že by mohlo jít o nějaký ještě neobjevený zvířecí druh. Odborníci z řad biologů tvrdí, že se jedná o jeřába kanadského.

Pták je vysoký jako průměrný muž a má obrovské rozpětí křídel. A kolem očí červené zbarvení. Toto vysvětlení se zdá být poměrně přesvědčivé i proto, že spousta zpráv o jeho pozorování tvora popisovala jako „ptačího“.

Někteří lidé také předpokládají, že by mohlo jít o jeřába „upraveného“ skutečností, že žije v „oblasti TNT“. Mohly odsud unikat toxické látky, které se dostaly do sousední rezervace pro divoká zvířata.

S těmito závěry ovšem nesouhlasí velká skupina ufologů, milovníků paranormálních jevů a dalších. Ti věří v reálnou existenci nadpřirozeného tvora, který varuje před tragédiemi, či je dokonce jejich příčinou.

Připisují mu tak všechny nehody a neštěstí, které se v okolí Point Pleasant staly. A vždy se našel někdo, kdo předtím Mothmana, posla špatných zpráv, zaručeně viděl.

Viděli ho i jinde ve světě

Pokud jde o jeho další pozorování, od konce 60. let jich většinou ubylo. Čas od času se prý Mothman zjeví. Poté, co se přestal ukazovat v Point Pleasant (a zprávy se rozšířily do mezistátních médií), byl viděn různě po světě.

Objevil se prý i před výbuchem Černobylu a některými bombovými teroristickými útoky.

Ať už jsou tato pozorování skutečná, nebo ne, Mothmana v Point Pleasant nalezneme i dnes v podobě vysoké chromované sochy s ocelovými křídly a rudýma očima.

Má zde dokonce i muzeum. Kromě toho se ve městě každoročně koná festival připomínající jeho zjevení. Obyvatelé Point Pleasant a zvědaví turisté tak každé září oslavují tuto podivnou americkou legendu.

Zdroj: allthatsinteresting.com, en.wikipedia.org
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články