Stonehenge: Místo, které nejspíš sloužilo jako pohřebiště. Na jeho původní podobě se archeologové neshodují

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Stonehenge
Zdroj: Shutterstock

O Stonehenge pravděpodobně slyšel téměř každý. Uskupení menhirů a kamenných kruhů je jednou z nejznámějších památek Anglie. Jeho původ je ale stále zahalen mnoha tajemstvími. Některé z výzkumů ukazují, že šlo v minulosti pravděpodobně o obřadní pohřebiště králů.

V roce 2008 bylo zjištěno, že Stonehenge mohl po staletí sloužit jako obřadní místo, píše server PBS. Ostatky, které byly v místě nalezeny, byly dlouho analyzovány. A až po letech přinesly výzkumy odpovědi na mnoho otázek.

Nejenže se ukázalo, že v místě pravděpodobně docházelo k obřadním pohřbům. Analýzy vzorků potvrdily, že šlo s velkou pravděpodobností o osoby vyššího postavení, tedy o krále a královny.

Nešlo o izolované pohřby

O tom, že Stonehenge je místem, kde se lidé pohřbívali, věděli archeologové už dlouhé roky. Až okolo roku 2006 se ale začalo spekulovat o tom, že nešlo pouze o izolované a obyčejné pohřby.

Výzkumy se od té chvíle zaměřily na to, zda mohly v místě probíhat pohřby obřadní. A o pár let později se ukázalo, že tomu tak možná skutečně být mohlo.

Ostatky se podařilo zadatovat do dlouhého období mnoha staletí, a to až třetího tisíciletí před naším letopočtem.

Archeologové se neshodují

Jak vlastně Stonehenge vznikl a jak vypadal původně, na tom se vědci neshodují. „Pokud do jedné místnosti zavřete deset archeologů, získáte minimálně 11 teorií o tom, jak Stonehenge vznikl,“ řekl kdysi podle serveru The Guardian Andrew Fitzpatrick.

Podle jeho slov se archeologové shodují pouze na tom, že původně se jednalo o chrám. Na to, k čemu sloužil, existuje také mnoho odpovědí. A další a další k nim přibývají.

Podle nejrozšířenější teorie šlo o posvátnou stavbu spojenou s astrologickými jevy, tedy se Sluncem a Měsícem, s jejich pohybem a obecně s děním ve vesmíru.

I tyto skutečnosti mohly mít vliv při pohřbívání panovníků. Pokud je tedy právě tato teorie tou správnou.

Zdroj: The Guardian, NPR, PBS

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články