Smrtící cukrová tsunami: Jak melasa v bostonských ulicích zabila 21 lidí

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Cukrova tsunami
Zdroj: BPL, Public domain, via Wikimedia Commons

15. ledna roku 1919 zaplavila ulice hustě osídleného bostonského North Endu velká melasová povodeň. Téměř devět milionů litrů husté sladké lepivé hmoty se vyvalilo z prasklé nádrže. Cukrová tsunami okamžitě zabila 21 lidí, zranila jich 150 a ničila vše, co jí přišlo do cesty.

Obří, patnáct metrů vysoká nádrž destilérky Purity Distilling Company stála na Commercial Street nedaleko přístaviště ve čtvrti North End. Tato část města byla tehdy jedním z nejrušnějších míst v celém Bostonu. Blížil se čas oběda a Boston zažíval na leden neobvykle teplé počasí.

Nedaleko vysoké nádrže naplněné 8,7 miliony litrů surové melasy právě dělníci nosili z budovy společnosti United States Industrial Alcohol náklad do nedalekých vagonů. Najednou se ozvalo hlasité škrábání a skřípání následované strašlivými zvuky.

Znělo to jako střelba a následovala exploze

Do okolí začaly jako kulky odletovat šrouby z nádrže s melasou, načež se celá nádrž rozletěla na kusy a hnědá tekutina se vyvalila ven. Sladká masa se pohybovala rychlostí neskutečných 56 km/h a na svém začátku dosahovala výše osmi metrů.

Hrozná smrt

Valila se přeplněným a hustě osídleným North Endem. Vlna melasy okamžitě smetla vagony z vyvýšené vlakové trati a zavalila přilehlou budovu. Dělníci pracující v těsné blízkosti neměli šanci. Kdo stál melase v přímé cestě, byl viskózní látkou okamžitě spolknut, utopen a udušen.

Obrovské množství melasy zcela zničilo i nedalekou hasičskou stanici – málem ji smetlo až do bostonského přístavu. Během několika sekund byly zaplaveny dva městské bloky. Melasová tsunami rozbíjela okna, zaplavovala domy a vrhala nákladní auta na budovy.

Během tzv. první vlny, kdy melasa doslova explodovala, všechno rozdrtila a nebylo možné jí uniknout. Lidem byly rozdrceny kosti, jejich těla byla vržena na budovy i vlakové vozy. Mnoho přeživších mělo zlomená záda a lebky.

Po dvou minutách melasa zpomalila

V druhé fázi, která následovala asi dvě minuty poté, již melasa zpomalila a stala se hustší a lepkavější. Lidé uvěznění v hnědé tekutině lapali po dechu a zároveň se snažili vyhnout jejímu vdechování.

Celou situaci ještě zhoršovalo lednové počasí. Jak teplota klesala, melasa více tuhla a pro záchranáře bylo velmi obtížné z ní lidi dostat. Do západu slunce bylo 21 mrtvých, 150 zraněných a mnoho mrtvých koní a dalších zvířat. Bostonský North End vypadal, jako po bombardování.

Záchranné práce trvaly ještě několik dní a čištění melasy z ulic Bostonu trvalo ještě týdny. Nasládlá vůně prý byla v North Endu cítit ještě desetiletí poté. Dodnes místní tvrdí, že za výjimečně horkých dní je melasa stále cítit, a dokonce na některých místech vytéká z mezer v dlažbě.

Hromadná žaloba

Proti společnosti United States Industrial Alcohol, která destilérku vlastnila, podali obyvatelé Bostonu žalobu. Společnost se nejprve snažila vyhnout odpovědnosti, nakonec však musela zaplatit odškodnění dohromady za dnešních čtvrt miliardy korun.

Příčina bizarní události

Melasa byla do přístavu dovážena na lodích z Karibiku a poté uskladňována v nádrži, dokud nemohla být převezena do nedalekého lihovaru, kde sloužila k výrobě lihu. Ačkoli byla nádrž stará jen několik let, známky nestability měla vykazovat od samého počátku.

Melasa z nádrže vytékala od samého začátku

Lidí z okolí často upozorňovali na to, že pokaždé, když byla nádrž plná, otřásala se a vydávala zvuky. Melasa prý unikala od prvního dne, a děti z North Endu dokonce chodily melasu sbírat do věder. Jasné tedy je, že nebyla dobře navržena.

Společnost spěchala s její stavbou a u výstavby chyběl adekvátní dozorce. Byla použita špatná ocel s nedostatečnou tloušťkou. Když byla společnost upozorněna na fakt, že nádrž netěsní a melasa vytéká, namísto opravy nechala nádrž natřít hnědou barvou, aby vše zamaskovala.

Sedm dní před smrtící melasovou tsunami, panovaly poměrně nízké teploty. Když byla do špatně postavené nádrže přivezena nová teplá melasa, smíchala se s tou studenou v nádrži.

To spustilo fermentační proces, při kterém vznikal plyn, který na ocelové stěny vyvíjel zvýšený tlak. Lidé prý hlásili, že nádrž slyšeli „kňučet a sténat“. O týden později praskla.

Zdroj: en.wikipedia.org, history.com, nbcnews.com, npr.org
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články