Oregonský vír: Místo, které se vymyká fyzikálním zákonům. Mince se tam kutálejí do kopce

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Oregonsky vir
Zdroj: Profimedia

Místo zvané Oregonský vír představuje jednu z největších současných neobjasněných anomálií. Na malé kruhové oblasti v severním Oregonu totiž gravitace nefunguje tak, jak jsme zvyklí. Asi 60 metrů čtverečních se zde vymyká fyzikálním zákonům a vědci netuší, co za tím stojí.

Na začátku 30. let minulého století byla v místě otevřena atrakce s názvem House of Mystery (v překladu Dům záhad). Díky ní se dostalo místo do širšího povědomí.

Křivý dům

Dům, který stojí na první pohled nakřivo, je ve skutečnosti vystaven na pevné zemi. Přesto ale návštěvníci, kteří stojí před ním, vypadají, jako kdyby byli k atrakci postaveni v určitém úhlu.

Základ domu dala v roce 1904 dřevěná bouda. Ta měla původně sloužit k výrobě a ražbě mincí. Na její stavbě se ale po čase přestalo pracovat.

Když se po deseti letech k její výstavbě dělníci vrátili, zjistili, že příroda v okolí základů je podivně zakřivená.

Tento jev údajně zaujal skotského geologa a mimochodem také odborníka na paranormálno Johna Litstera. Pozemek zakoupil a začal zkoumat.

V místě se dále například láhve či mince kutálejí do kopce, koště tam nemusíte opírat o zeď, protože zůstane stát i samo o sobě.

Nevysvětlitelné

To, co se na pozemku děje, se pokoušeli vysvětlit zkušení inženýři, fyzikové, dokonce i odborníci na paranormální jevy.

Nikomu se ale nepodařilo záhadu objasnit. Pozemek je dnes veřejnosti přístupný. Lidé, kteří měli možnost ho navštívit, popisují zážitek jako neuvěřitelný.

Člověk zde k předmětům stojí v různých úhlech, výška lidí procházejících kolem něho se různě mění, cokoli, co uděláte, je jiné než v běžném světě.

Záhadu i nadále zkoumají odborníci. Ani po desítkách let ale nemají jasno v tom, proč právě tady se něco podobného děje.

Zdroj: IFL Science, Oregon Live, All that’s interesting

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články