NÁZOR: Dušičky, nebo Halloween? Pojďme se přestat hádat a slavit oboje

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Halloween
Zdroj: Romolo Tavani / Shutterstock.com

Dva skoro až nesmiřitelné tábory hádající se na ulici či na sociálních sítích. Halloween, nebo Dušičky? Toť otázka! A pokud byste ji ještě chtěli zkomplikovat, můžete zmínit i Día de los Muertos. To už si zamotáte hlavu úplně. Ve skutečnosti mají tyto svátky stejný základ a liší se jen ve formě oslav. A špatná zpráva pro tým Dušičky: Halloween má k tradičním oslavám blíže.

Tento text je komentářem autorky. 

Oba svátky mají mnohé společné a zároveň nemohou být odlišnější. Zatímco naše Dušičky jsou spíše pochmurné, americký Halloween je plný smíchu a radosti.

Křesťanské Dušičky

Dušičky nebo také Památka všech zesnulých je pro mnohé svátek spojený s návštěvou hřbitova, kde si 2. listopadu vzpomeneme na ty, kteří s námi již nemohou být.

Ve skutečnosti však tento křesťanský svátek začíná již 1. listopadu Slavností Všech svatých. V tento den křesťané oslavují ty světce, kteří nemají svůj zasvěcený den, ale také zemřelé pobožné lidi, kteří skončili v nebi.

Původně se svátek slavil v květnu, ale papež Řehoř III. nechal 1. listopadu v 8. století zasvětit jednu modlitebnu v bazilice svatého Petra pozůstatkům svatých apoštolů, a proto došlo k přesunu tohoto svátku.

Následující den se tedy slaví zmíněné Dušičky nebo také Vzpomínka na všechny věrné zemřelé. Z křesťanského hlediska tento den znamená připomínku duší, které čekají v očistci na nebevzetí.

Na Dušičky chodí lidé zapalovat svíce na hroby svých příbuzných a zdobí je. Pokud je někdo věřící, tak dle tradice si tak může vysloužit odpustek pro svého zemřelého příbuzného.

Halloween má k tradici blíže

Halloween se slaví 31. října a slaví se před All Hallows’ Day (Slavností Všech svatých). Právě z tohoto názvu vzniklo zkrácené Halloween.

Tato oslava pochází již z dob Keltů, jen se tehdy jmenovala Samhain. Oslavoval se den, kdy se prolíná den mrtvých a živých. Zapalováním ohňů se zemřelým ukazovala správná cesta.

Zároveň se lidé oblékali do kostýmů a strašili tak zlé duchy. Halloween je tedy v mnoha ohledech podobnější původním oslavám než naše Dušičky.

Dnes se maskami nezahánějí zlí duchové, ale děti chodí v maskách koledovat od domu k domu a říkají při tom „trick or treat“ (volně přeloženo jako koledu nebo vám něco provedu). Lidé také zdobí své domy strašidelnými doplňky a symbolem Halloweenu se stala dýně.

A není to jedno?

Když si přečtete výše zmíněné, dojdete tedy k závěru, že by se dva nesmiřitelné tábory mohly dohodnout a slavit oba svátky najednou.

Z noci 31. října na 1. listopadu by si děti užili tradiční oslavy plné ohně a masek, zatímco 2. listopadu by s rodiči cupitaly na hřbitov.

Ano, je to schválně napsáno v tomto kontextu, protože si myslím, že tento svátek má význam zejména pro křesťany. Ostatní, nevěřící, si na Dušičky vzpomenou na své zemřelé, případně zajdou na jejich hroby.

Většina slavností, ať se vám to líbí, nebo ne, je zaměřená na děti. A pro ně je prostě Halloween mnohem lákavější než české Dušičky.

Nevidím tedy jediný problém v tom, že si děti vezmou 31. října kostýmy či si užijí dlabání dýní, což mimochodem velmi zlepší jejich jemnou motoriku.

Důležité je, aby chápaly význam těchto svátků a věděly, že se jedná zejména o vzpomínku na mrtvé.

A Día de los Muertos znáte?

A pokud byste v kontextu dětí přece jen rádi vynechali tu pochmurnou návštěvu hřbitova, tak to pojměte jako v Mexiku! Tady se v noci z 1. na 2. listopadu slaví Día de los Muertos.

A když píši slaví, tak to myslím doslovně. Tancuje se, hraje se a na hroby se nenosí věnce, nýbrž oblíbené jídlo příbuzných.

Myslím si, že je úplně jedno, jak tyto svátky pojmete, ale výsledek by měl být stejný. Zapalte oheň pro duše zemřelých, aby našly svou cestu.

Zdroje: Blesk, Pres, Novinky

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články