Mladík se vzdal lístků na EURO 2020. Díky tomu ale někomu zachránil život

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Sam Astley
Zdroj: Profimedia

Čtyřiadvacetiletý mladík Sam Astley si vždy přál dostat se na mistrovství Evropy ve fotbale. Díky tomu, že se EURO 2020 kvůli koronaviru o rok odsunulo, měl k tomu dokonce příležitost. Jeho přítelkyně totiž vyhrála lístky, které by ho na zápas dostaly. On se ale rozhodl jinak.

Když jeho partnerka Beth Hillová přišla s radostnou novinkou, Sam nevěřil tomu, že se skutečně může na zápas podívat. Netušil ale, že jeho radost bude brzy u konce. Několik týdnů před zápasem si totiž uvědomil, že když se lístků na zápas vzdá, zachrání tím někomu život.

Sam se zapsal jako dárce kostní dřeně do registru už dlouho před mistrovstvím. Stal se mužem, který mohl pomoci jinému přežít. Mělo to ale jeden poměrně velký háček. Operace se konala ve stejný den jako zápas, na který získal lístky. A on se proto musel rozhodnout.

Věděl hned, co chce dělat

Sam přiznává, že to pro něho bylo velmi těžké rozhodnutí. Ne proto, že by musel přemýšlet, pro kterou možnost se rozhodne, ale proto, že měl hned jasno v tom, že zachránit život má přednost. Ale vzdát se lístků pro něho nebylo ani trochu snadné.

Svůj lístek prodal společně s tím pro jeho přítelkyni, která bez něho odmítla kamkoli jet. Místo zápasu tak skončil Sam v nemocnici, kde prošel operací, po které několik dní musel zůstat v péči lékařů. Později přiznal, že trpěl bolestmi a rozhodně si zážitek neužil.

Jenomže ho hřálo vědomí, že pro někoho udělal dobrý skutek a přemýšlel jenom nad tím, jak asi pacient, kterému byla jeho kostní dřeň darována, dopadne. Snažil se dokonce zjistit, kdo oním pacientem je, lékaři mu ale odmítli o příjemci jakékoli údaje poskytnout.

Zpět v plné síle

„Po dvou týdnech jsem byl zpět v plné síle. Předtím jsem byl docela nervózní, ale neměl jsem žádné vedlejší účinky. Kromě té bolesti zad jsem vše překonal bez úhony. Z mé strany to bylo opravdu snadné,“ řekl později Sam a dodal, že by si přál vědět, čím si prošel druhý pacient.

Nakonec se mu podařilo zjistit alespoň to, že šlo o zhruba stejně starého muže, který se po přijetí jeho kostní dřeně zotavil a Sam mu údajně zachránil život. „Neustále jsem se ptal, jak je na tom. Nakonec mi řekli alespoň to, že jsem mu zachránil život, že díky mně bude žít,“ říká Sam.

Na EURO 2020 se tak sice nepodíval, ale pocit z toho, že zachránil někomu život, je pro něho něčím, co nedokáže ani slovy popsat. „Nikdy bych nedal přednost vlastní zábavě, když mohu někomu pomoci. Jsem za své rozhodnutí rád a rozhodně ničeho nelituji,“ dodává závěrem.

Zdroj: mirror.co.ukconsent.yahooo.com, dailystar.co.uk

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články