Madam Gustiku proslavila fotografie z roku 1930 s disky v ústech. Podobné ozdoby nosí některé ženy dodnes

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Madam Gustika
Zdroj: Nationaal Archief, No restrictions, via Wikimedia Commons

Díky svým extrémně nataženým rtům a vystupování byla Madam Gustika ve své době považována za podivnou. Byla proto součástí tzv. freak show neboli show podivínů. Pro ni to přitom byla běžná ozdoba související s tradicí jejího kmene.

Slávu jí přinesla fotografie pořízená 12. dubna 1930, na které kouří dýmku. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby neměla mezi dásněmi a rty vložené disky, pomocí kterých mohla rty natáhnout až 20 centimetrů od pusy.

Účelem fotografie bylo ukázat, že rty může i přes disky využívat.

Známá díky freak show

Pro Madam Gustiku vzhled jejích rtů nebyl ničím neobyčejným, protože byly běžnou součástí její kultury. Pro zbytek světa však byl její vzhled extrémní.

I když toho o ní moc nevíme, jistotou je, že se poprvé objevila ve freak show na Coney Island. Obyvatelé tehdy nejspíše poprvé viděli někoho, kdo se narodil v Africe a dodržoval tradice.

Lidé v té době nebyli zvyklí vídat jiné kultury, takže to způsobilo spoustu vzrušení, když se poprvé objevila ve Spojených státech.

Freak show na Coney Island vyplnila mezeru na trhu a byla pro místní opravdu velkým tahákem. Obyvatelé dělnické třídy si nemohli dovolit jet na dovolenou, a jediná jejich zábava tak spočívala právě v návštěvách přímořských atrakcí nebo pikniků. Když mohli na podiu vidět různé lidi z celého světa, bylo to pro ně fascinující.

Nakonec však tyto freak show skončily, protože začaly být považovány za vykořisťující a nedůstojné. Co se následně dělo s Madam Gustikou, zůstává záhadou.

Disky byly součást tradice

Madam Gustika pocházela dle serveru Sometimes Interesting z Etiopie a mylně byla zařazována do kmene Ubangi. Tento mýtus vznikl proto, že se název lidem dobře vyslovoval a zněl exoticky. Ve skutečnosti pocházela z kmene Duckbill.

Spousta kmenů po celém světě používala disky v ústech k protahování rtů. Takové disky byly často vyrobeny ze dřeva nebo hlíny, protože to byly materiály, které byly snadno dostupné. Tyto praktiky i nadále pokračují v Etiopii mezi ženami kměnů Mursi a Suri. V ostatních kmenech již tuto tradici zrušili.

Historicky mohla být praxe protahování rtů genderově specifická a mohla být buď symbolem identity, nebo znakem krásy.

Jak se tyto kmeny dostaly do kontaktu s širším světem, změnily se jejich priority a nevyhnutelně se části jejich kultury ztratily v historii.

Ačkoliv se neví, jaký život Madam Gustika vedla, tak byla osobou, která v lidech vyvolala zájem o africké kmeny. O tom, zda je to pro ně přínosné, či naopak zničující, by se však dalo spekulovat.

Zdroje: Sometimes interesting, Only Men 

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články