KOMENTÁŘ: Umělá inteligence už dokáže napsat za studenty vysokoškolskou esej. Je vědění lidstva v ohrožení?

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
umela inteligence
Zdroj: Shutterstock

Umělá inteligence se stala součástí lidského života a okruh jejího využívání se stále rozšiřuje. V poslední době se hojně hovoří o ChatGPT, chatovacím botu, se kterým si může člověk nejen popovídat, ale také od něj získat informace. Už nyní se ukazuje, že by tato aplikace mohla pomoct studentům s nekalými úmysly. Co ale potenciální podvádění studentů pomocí umělé inteligence znamená pro společnost?

Chatbot ChatGPT je v poslední době velkým fenoménem, obzvláště na sociálních sítích. Lidé kladou aplikaci různé otázky a baví se jejími odpověďmi. „Program může pracovat s předem naučenými odpověďmi nebo využívat strojové učení a umělou inteligenci k vytváření odpovědí na míru,“ uvádí web E15.

Nástroj k podvádění

Kromě krátkého „pokecu“ ho můžou lidé využít také k získávání informací. Své o tom ví i Pieter Snepvangers. Ten se v rámci experimentu pokusil odevzdat na vysoké škole esej, kterou za něj napsala právě tato umělá inteligence.

Deníku Mirror pak student prozradil, že práci o 2 000 slovech, která by mu za běžných okolností trvala nejméně 12 týdnů, měl hotovou za 20 minut. Největší problém měl s tím, že mu aplikace dávala příliš krátké texty, musel jí tedy dávat doplňující otázky, aby dostal požadovaně dlouhý text.

Už nyní se řeší, jak se bránit

Profesor mu za ni dal 53 procent. „V zásadě esej na nic neodkazuje. Je velmi obecná. Nezachází v ničem do podrobností. Není příliš teoretická ani koncepčně pokročilá,“ vysvětlil deníku profesor. Dále uvedl, že nepoznal, že by snad text psala umělá inteligence. Přesto přiznal, že se mu na ní něco nezdálo.

AI neboli umělá inteligence má řadu nevýhod. Jednou z nich je, že ji může porazit jiná umělá inteligence. Zatímco se někteří studenti radují, že si ulehčí práci, jiný student už vyvinul aplikaci, která má texty vytvořené GPT rozpoznat a univerzity si ji už začínají pořizovat. Zde tedy nejspíš problém nebude.

Co znamená AI pro lidstvo?

I tak se ale nyní nabízí otázky: Má smysl stále ještě studenty testovat takovýmto způsobem? Má smysl, aby člověk na něčem pracoval celé týdny, když to počítač zvládne za zlomek času? Převezmou počítače a umělé inteligence veškeré lidské myšlenkové pochody?

Zbývá jen doufat, že nikoliv. Jak sama umělá inteligence uvádí, je pouze nástroj, nástroj v ruce lidí. „Ne, umělá inteligence samotná není hrozbou. Je to jen nástroj, který může být využit ke zlepšení života lidí nebo k poškození. Je třeba zajistit, aby byl vývoj a použití,“ uvádí o sobě ChatGPT podle webu E15.

„Jsem původem nožní chirurg, takže jsem položil otázku ohledně složitého chirurgického zákroku a dalo mi to odpověď. Použil bych tuto odpověď k provedení operace? Rozhodně ne,“ uvedl například Steve West ze Západoanglické univerzity pro BBC.

Kreativní lidské myšlení nahradit nelze, alespoň prozatím

Existuje ovšem oprávněná obava, že pokud budou lidé, nejen studenti, stále více spoléhat na umělou inteligenci, vytratí se inteligence i z nich. Ale nikoliv ta empirická a čistě racionální, ale inteligence spjatá s fantazií, představivostí. Po čase by mohla zmizet touha po vědění, která stála u mnoha velkých objevů.

Je tak třeba mít stále na paměti, že umělá inteligence může být velmi dobrý sluha, ale také zlý pán. A lidé by měli stále spíše věřit vlastním schopnostem a vlastním rozhodnutím než těm, které jim nabídne ChatGPT.

Zdroj: E15, Mirror, BBC

Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články