Hnutí Rainbow Family: Od míru a lásky k vraždě a drogám

od Nikola Jaroschová
4 minuty čtení
Rainbow
Zdroj: Mladifilozof, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Rainbow Family je zkrácený a obecně užívaný název hnutí Rainbow Family of Living Light – Duhové rodiny živoucího světla. Na rozdíl od mnoha hippie skupin, které vznikly v 60. letech a opět zanikly, Rainbow Family funguje dál. Každoročně pořádají setkání, takzvané Rainbow Gatherings. Bohužel shromáždění nezahrnují jen mír a lásku.

Hnutí Rainbow Family vzniklo na počátku 70. let, silně ovlivněno slavným festivalem Woodstock z roku 1969, protiválečnými a hippie hnutími, v duchu hesla Make love, not war (milujte se, neválčete). Název je inspirován starými indiánskými legendami o Bojovnících duhy (Warriors of the Rainbow).

Podle slov členů hnutí se jedná o „největší nejlépe koordinovanou nepolitickou nedenominační neorganizaci stejně smýšlejících jedinců na planetě“ a přestože si Rainbow Family zakládá na tom, že hnutí nemá žádného vůdce, minimálně u jejího založení stáli dva muži. Barry Plunker Adams a Garrick Beck.

Rainbow

Zdroj: Sarov702, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Zakladatelé chtěli vytvořit velkou skupinu stejně smýšlejících lidí

Když jim bylo něco přes dvacet let, měli prorockou vizi. Po návštěvě dalšího hudebního festivalu, tentokrát Vortexu I., který se konal v oregonském Portlandu v srpnu roku 1970, přišli s nápadem.

Rozhodli se spojit dohromady všechny malé komunity, kočovné skupiny a zbloudilé hippies.

Hnutí zneužívá kulturu Indiánů

K „verbování“ členů používali různé východní i západní filosofie smíchané s indiánským folklorem. Tvrdili, že rodina Rainbow je svým způsobem jakousi reinkarnací mrtvých válečníků, kteří mají znovu získat Zemi.

Nutno říci, že k velké nelibosti samotných vůdců několika indiánských kmenů, kteří se vyslovili proti tomu, aby si Rainbows přivlastňovali jejich náboženské obřady či dokonce chodili na jejich posvátná místa.

Plunker a Beck si začali říkat proroci. Aby přilákali co nejvíce členů, rozdávali letáky a informační bulletiny. Když se připojil dostatek členů, založili komunitu asi čtyřiceti kmenových lidí kousek od Eugene v Oregonu a stali se legálním sdružením.

Členové se označovali jako bratři a sestry, děti boží, děti lidstva či přátelé přírody a všech lidí.

Rainbow Family chtěla vytvořit uspokojivější kulturu

Oproštěnou od konzumní společnosti, kapitalismu i hromadných sdělovacích prostředků. Nehierarchické hnutí, které bude podporovat především světový mír a bude příkladem pro potřebnou reformu většinové společnosti.

Hodnoty, které skupina ve skutečnosti vykazuje, se však často od tohoto ideálu lišily.

Jakmile byla Rainbow Family založena, dalším krokem bylo dát dohromady shromáždění. První oficiální Rainbow Gathering se konal v Granby v Coloradu v roce 1972 u Strawbery Lake. Zváni byli všichni členové i nečlenové. První velké duhové setkání však málem neproběhlo.

Rouhačský festival drogově závislých

Stačil k tomu jeden článek v Rolling Stone upozorňující na „přicházející Armagedon“. S popisem, kterak se do Granby blíží odhadem asi milion fanatických lidí závislých na drogách, s vidinou rouhačského festivalu přímo uprostřed parku na Stolové hoře.

Rainbow

Zdroj: Jaknouse, Public domain, via Wikimedia Commons

Obyvatelé města samozřejmě začali protestovat a úřady a policie zařídili, že proti konání prvního Rainbow Gatheringu byl vydán soudní příkaz.

Místní developer však skupině nabídl nedaleký soukromý pozemek u Strawberry Lake a setkání mohlo proběhnout. Shromáždění měla představovat mír, hudbu, tanec a lásku. Od svého počátku se však neustále setkávají s kontroverzí a nárůstem kriminality poblíž míst konání.

Mediální zprávy o Rainbow Gatherings jsou již od počátku velmi nepříznivé. Novináři členy hnutí označují za „stárnoucí hippies“ či „dospělé květinové děti“ a netrvalo dlouho a pozornost médií se přesunula právě ke kontroverzi spojenou s konáním každého duhového shromáždění.

Hlásají ekologii, k přírodě příliš šetrní nejsou

Od drobných trestných činů, jako jsou krádeže, přes násilné útoky a vážné dopravní přestupky jako řízení pod vlivem alkoholu a drog.

Navzdory tomu, že hnutí hlásá ekologii, shromáždění, která se každoročně konají v národních lesích USA mají škodlivý dopad na životní prostředí a po účastnících zůstává spousta odpadků.

„Vítejte doma“ a „Milujeme tě“ jsou běžné pozdravy na Rainbow Gathering

Účastníci, kteří se scházejí za účelem modliteb, meditací za světový mír, různých workshopů, procházek, cvičení jógy či tantry, sezení v bubenických či ženských kruzích, kouří marihuanu a experimentují s psychedelickými drogami.

Jsou kritizováni, že se namísto ušlechtilých hodnot, kterými se prezentují, poflakují v lesích, berou drogy a holdují alkoholu.

Na duhových setkáních došlo i k několika vraždám

Opakujícím se problémem shromáždění se staly spory s místními. Asi nejzávažnější incident se stal v roce 1980. Byly zavražděny dvě ženy na Rainbow Gatheringu v Monongahela National Forest v Západní Virginii poté, co eskalovalo napětí mezi místními obyvateli a Rainbow Family.

Policie se domnívala, že ženy zastřelila skupina místních mužů. Jeden z podezřelých byl odsouzen, později ho však policie musela propustit pro nedostatek důkazů a byl zproštěn viny. Vrazi jsou stále na svobodě.

V červenci 2011 se na setkání Rainbow Gathering v Gifford Pinchot National Forest ztratila žena. Nebylo zřejmé, zda došlo k trestnému činu, ale bylo zahájeno rozsáhlé pátrání. Její ostatky byly objeveny o několik měsíců později. K dalším třem nesouvisejícím úmrtím došlo téhož roku i na regionálních setkáních. Byly uzavřeny jako nešťastné náhody.

V roce 2015 na regionálním shromáždění v Apalachicola National Forest zastřelil místní obyvatel 24letého člena Rainbow Family. Po bitce s ostatními členy skončil sám ve vážném stavu v nemocnici. Shromáždění bylo ukončeno, padlo obvinění z vraždy prvního stupně.

O tři roky později, během dalšího shromáždění, ubil po hádce dvacetiletý muž teprve osmnáctiletou ženu k smrti. Smrt se nevyhnula ani letošnímu Gatheringu, kdy byl jeden z účastníků Rainbow Gatheringu v Ocala National Forest zastřelen neznámým útočníkem.

Navzdory všem sporům Rainbow Family stále existuje a shromáždění se stále konají. Každý rok se jich účastní odhadem až 20 000 lidí. Rainbow Gatherings každý rok probíhají nejen v národních lesích Spojených států, ale i v Evropě. Každoročně se konají také velké celosvětové Rainbow Gatheringy, proběhly již například v Číně, Zimbabwe, Egyptě, na Novém Zélandu či v Indonésii.

Podle Roba Savoye, který na setkání jezdí pravidelně již více než 30 let, se atmosféra hnutí v průběhu let změnila právě kvůli intenzivnějšímu užívání drog a násilným incidentům. „Mnoho z těchto dětí se nakonec více poflakuje ve městě a působí problémy s místními obyvateli. Je to ostuda,“ řekl.

Zdroj: en.wikipedia.org, en.wikipedia.org, allthatsinteresting.com
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články