Doris Miller: Kuchař námořnictva Spojených států amerických se stal hrdinou Pearl Harboru. Musel čelit rasismu

od Silvie Grulichová
4 minuty čtení
Doris Miller
Zdroj: Office of War Information (OWI Poster Number 68

Kvůli barvě pleti byl námořník Doris Miller odkázán na vaření jídel v lodní kuchyni, stlaní postelí a leštění bot důstojníkům. Když Japonci zaútočili na Pearl Harbor, dostal příležitost ukázat své schopnosti. Nenechal se zastrašit a vyznamenal se v bitvě, do které by ho jeho bílí nadřízení jinak nepustili. Vysloužil si nejen respekt, ale pomohl tím i v boji za rasovou rovnost ve Spojených státech.

Dorie, jak ho přátelé nazývali, sloužil u amerického námořnictva, aby mohl cestovat po světě a podporovat svoji rodinu. Protože byl Afroameričan, nemohl se účastnit bojové činnosti – ta byla vyhrazena pouze bělochům. Byl proto, stejně jako většina vojáků tmavé pleti, přidělen k čistě pracovním úkolům.

Sloužil v kuchyni jako lodní kuchař třetí třídy, dokud tomu osud nechtěl jinak. Uprostřed chaosu japonského útoku na havajský vojenský přístav obsluhoval kulomet a posléze zachraňoval z vody své spolubojovníky. Navždy se tak zapsal do historie a za své činy byl oceněn druhým nejvyšším vojenským vyznamenáním.

Doris se narodil jako jeden ze čtyř synů Henrietty a Coneryho Millerových v roce 1919 ve Waco v Texasu. Byl sportovně nadaný a na střední škole patřil do mužstva amerického fotbalu, kde hrál na postu obránce.

Šampion v boxu

Po absolvování střední školy se rozhodl narukovat do armády k námořnictvu, kde se stal lodním kuchařem. Po absolvování základního výcviku byl v roce 1939 přidělen na muniční loď USS Pyro se základnou ve virginském Norfolku.

Na počátku roku 1940 byl převelen na mohutnou bitevní loď USS West Virginia. Zde se stal boxerským šampionem v těžké váze a získal si respekt všech členů posádky lodi. A že jich nebylo málo, West Virginia vezla na palubě dva tisíce mužů. Dorie byl mohutný muž se sto devadesáti centimetry a váhou přes sto kilo.

Do očí bijící rasismus

Stejně jako další afroameričtí námořníci v té době byl i Miller na lodi odkázán na plnění běžných pracovních úkolů. Americké námořnictvo nepovolovalo mužům tmavé barvy pleti sloužit v bojových rolích. Dorie Miller však na své lodi hrdě sloužil jako lodní kuchař. V září 1939 vypukla v Evropě válka.

Po krátkém výcviku v dělostřelecké škole na palubě lodi USS Nevada – tento výcvik se později ukázal jako životně důležitý – se počátkem srpna roku 1940 vrátil na West Virginii. Bojová loď byla nakonec poslána jako součást Pacifické flotily na Havaj do Pearl Harboru. A právě zde se měl Miller navždy nesmazatelně zapsat do amerických dějin.

Schůzka s osudem

Psal se 7. prosinec 1941. Služba Doriemu začínala v šest ráno. Zahájil ji přípravou snídaně pro lodní důstojníky. Poté se přesunul do podpalubí, aby vypral prádlo. V tu chvíli se rozezněl poplašný signál.

Millerova bitevní pozice byla uprostřed lodi u protiletecké baterie. Když doběhl na palubu, zjistil, že jeho zbraň byla poškozena japonským torpédem. Velící důstojník Millerovi nařídil, aby pomohl z hlavní paluby odnést všechny raněné.

Zatímco v Pearl Harboru vybuchovaly japonské bomby a torpédy, Doris odnášel své spolubojovníky do relativního bezpečí. Poté měl rozkaz evakuovat z můstku zraněného kapitána lodi Mervyna Benniona. Ten však odmítl pozici opustit a zemřel na následky svých zranění.

Stříleli na Japonce

Spolu s dalšími dvěma muži se Doris Miller dostal k protiletadlovým kulometům Browning. Miller obsluhoval jeden z kulometů, jeho spolubojovník druhý a třetí z mužů oba kanony nabíjel. Společně pálili na útočící letadla, ačkoli na tyto zbraně neměl Dorie žádný výcvik.

„Nebylo to těžké“, popsal později Miller, „střílel sem asi patnáct minut a myslím, že jsem jedno z těch japonských letadel dostal.“ Střelbou proti útočícím japonským letadlům Miller a jeho spolubojovníci zabránili ještě horším ztrátám v Pearl Harboru. Poté, co japonská letadla odletěla, pomáhal Dorie zachraňovat další námořníky z vody až do chvíle, kdy se West Virginia potopila s asi 130 zabitými muži.

Nejvyšší uznání mu odepřeli

Chvíli trvalo, než se zprávy o jeho hrdinství dostaly do vyšších pater vlády. Seznam vyznamenaných za akce v Pearl Harboru nejprve obsahoval jednoho „nejmenovaného černocha“. Teprve o několik měsíců později námořnictvo formálně uznalo Millerovo hrdinství.

Newyorský senátor James Mead dokonce předložil návrh zákona, který by umožnil Millerovi udělit nejvyšší vojenské vyznamenání, Medaili cti. Jeho úsilí však selhalo a Doris Miller za své činy obdržel „pouze“ druhé nejvyšší vyznamenání – Námořní kříž. Stal se tak prvním Afroameričanem, který toto vyznamenání získal.

Nimitz and miller

Zdroj: Official U.S. Navy photograph, Office of Public Relations, Review Section, Public domain, via Wikimedia Commons

Doris Miller bohužel zemřel jen o několik měsíců později. V listopadu roku 1943 na palubě USS Liscome Bay, kterou potopilo japonské torpédo. Tím ale jeho příběh neskončil.

Změnil myšlení v americkém námořnictvu

Po jeho hrdinských činech v Pearl Harboru podniklo americké námořnictvo kroky, které konečně umožnily Afroameričanům sloužit na bojových pozicích. Armáda pak plně začleňovala Afroameričany do jednotek spolu s bílými. Statečný muž tak nevědomky odstartoval řetězec událostí, které vedly k hnutí za občanská práva a rasovou rovnost.

Velkého uznání se Millerovi dostalo téměř 80 let poté, co svým hrdinstvím zachránil spousty životů. Stal se prvním černým mužem v historii USA, po kterém americké námořnictvo pojmenovalo letadlovou loď. Oficiální start lodi USS Doris Miller, údajně nejvýkonnější lodi, jaká kdy byla postavena, je naplánován na rok 2028.

Autor: Michaela Pauerová

Zdroj: en.wikipedia.orgallthatsinteresting.com


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články