Čivava jako nejmenší psí plemeno: Odkud pochází a jaké má kořeny

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
civava
civava

Tento drobný pes oblíbený všemi věkovými skupinami je plemenem, které okouzlilo nejednoho chovatele svou roztomilou podobou a charakteristickou povahou. Pochází z Mexika a i přes svou drobnou stavbu těla dokáže být nebojácný, aktivní a věrný.

Z Mexika až do Evropy

Zatímco dnes je čivava malý domácí mazlíček, dříve obývala společně s indiány střední Ameriku a před lovci se ukrývala se svou smečkou v norách. Tehdy ještě člověku nebyla blízká a raději se před ním schovávala, aby neskončila jako jeho potrava nebo oběť zdejším božstvům.

Tato vlastnost v povaze čivav přetrvala. I dnes si chovatel může všimnout, že tento drobný pejsek vyhledává místa, kde se může schoulit a ukrýt.

Po stopách čivavy se vydalo už mnoho lidí, ale vždy jejich pátrání skončilo neúspěchem. Zatím existují jen teorie, ze kterého plemene čivava vznikla. Někteří se domnívají, že jde o potomka tzv. „tečičiho“, který byl většího vzrůstu a obýval stejné prostředí.

Velký duch v malém těle

Nenechte se zmást na první pohled roztomilou podobou tohoto tvora. Tento psík v sobě skrývá mnohem více emocí, než je na první pohled znát. Dosahuje sice jen pár desítek centimetrů a dvou až tří kil, ale dokáže se pořádně rozzuřit a dát najevo svůj postoj.

Elegantní plemeno

Čivaví ego je velmi vysoké. Pokud pocítí, že jím opovrhujete, nenechá se ponížit. Kráčí se vztyčenou hlavou ladným pohybem. K ostatním psům je čivava vcelku přátelská, ale drží si odstup od malých dětí, jelikož netuší, co by od nich mohla čekat.

Věrnost je jejím druhým jménem. Se svou smečkou vytvoří velké pouto a své území si bude chránit i před mnohem větším plemenem. Neváhá se vrhnout do boje, i když je zřejmé, že se svou velikostí nemá šanci, a hrdě brání svého majitele.

Za špatného počasí ji ven nedostanete

Slunce, teplo a pěkný den. Takové jsou ideální podmínky pro dlouhé procházky. Jakmile čivava zpozoruje, že venku prší, je sychravo a mokro, rychlým krokem se vrátí na své místo, kde se stočí do klubíčka.

Aktivní a hravá

Pokud však počasí vyhovuje, neváhá a vyrazí s vámi na dlouhou procházku. Čivavy jsou často nošeny v kabelkách či různých taškách, a proto budí dojem, že se na procházce neumí sami postarat. Mnohem raději ale mají, když mohou kráčet vedle svého majitele, poznávat další psy a aktivně si venku hrát.

Budete překvapeni, kolik energie v sobě toto malé plemeno skrývá. Oblíbí si různé formy her a svého majitele při zábavě skoro nikdy nezklame. Čivava je také velmi učenlivá a za pamlsek se neváhá přetrhnout a vyzkoušet jakýkoli trik, který se ji budete snažit naučit.

Autor: Tereza Hotovcová

Související články