Použitých čajových sáčků se nezbavujte. Prospějí vašemu trávníku

od Šárka Blahoňovská
1 minuta čtení
cajove sacky
cajove sacky

Odpad z kuchyně je jednou z nejoblíbenějších přírodních alternativ k chemickým hnojivům. Slupky od zeleniny či ovoce už jste si možná zvykli dávat na kompost i vy. Víte však, že skvělým hnojivem jsou použité čajové sáčky? Poradíme vám, jak a proč je skladovat a k čemu všemu je na vaší zahradě využít.

Jste-li milovníky čaje a pijete jej po litrech, určitě je škoda sáčky z nich vyhazovat. Jakmile dokončíte svůj ranní či odpolední čaj, použitý čajový sáček si schovejte do čisté nádoby pro pozdější použití. Takto můžete shromažďovat sáčky od zeleného, černého i bylinkového čaje.

Zadržují vodu a hnojí půdu. Pozor na ty z polypropylenu

Podmínkou je, aby materiál, z nějž jsou vyrobeny, byl sám o sobě kompostovatelný. Sáčky udělány z polypropylenu se k tomuto účelu samozřejmě vůbec nehodí.

Tím byste způsobili půdě více škody než užitku. V našich obchodech však běžně najdete čaje v pytlících, jež jsou v přírodě snadno rozložitelné.

Čajové sáčky jsou zvláště univerzální hnojivo, které užijete v péči o rostliny na zahradě i doma. K těm v květináči můžete přidat celý pytlík nebo jen jeho obsah.

Disponuje totiž skvělou schopností zadržovat vodu. Zahrádkáři tedy sáčky umisťují na dno květináče či na vrstvu drenáže. Pomohou udržet půdu u kořenů vlhkou.

Jako hnojivo fungují skvěle proto, že při procesu rozkladu se do půdy uvolní například dusík, který je klíčovou živinou pro vaše rostliny.

Pomohou s dírami v trávníku

Dají se však použít i na trávník, respektive na holá místa v něm. Vlhký čajový sáček umístěte na postižené místo a zasejte travním osivem. Sáček zde zadrží vlhkost a postupně se rozloží. Díry v trávníku vám brzy zarostou.

Třísloviny neboli taniny obsažené v černém, bílém i zeleném čaji pak pomáhají vytvořit ideální prostředí pro rostliny, jež mají rády kyselou půdu. Mezi ně patří azalky nebo hortenzie.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články