I v létě je potřeba chránit dřeviny. Pomůže i stará záclona

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
ochrana drevin
ochrana drevin

Sklizeň jablek, meruněk a dalších už začala. Někdy ani nestíháme všechny plody posbírat ze země dříve, než začne hnilobný proces. O slovo se hlásí i letní prořezávání stromů. Také vinná réva dozrává a stává se terčem otravného hmyzu či ptáků. Dřeviny na zahradě je před těmito vlivy potřeba chránit. Poradíme, jak na to.

Proveďte letní řez

Přichází doba, kdy bude potřeba znovu prořezat ovocné stromy. Jde sice o letní, tedy doplňkový řez, který ale zvyšuje úrodnost a kvalitu plodů.

Týká se to hlavně třešní a višní, ale také broskvoní a meruněk. Zbavte se po sklizni především letorostů, jež rostou kolmo vzhůru, a těch, které zastiňují ty plodící. Chcete totiž, aby mladé výhonky měly dostatek prostoru.

Udělejte pár svislých řezů a uvidíte, že se vám dřeviny odvděčí. Navíc eliminujete případnou možnost napadení houbovým onemocněním, takže své stromy ochráníte. Místa řežu pak potřete štěpařským voskem či jinou látkou vhodnou k tomuto účelu.

Pokud si nejste jisti, zda byste vaše stromy prořezali správně, existují firmy, které se na to specializují. Můžete si tak ušetřit práci a nechat ji na profesionálovi.

Spadané plody včas seberte

Dřeviny ochráníte také jednoduše tím, že budete pod nimi udržovat pořádek. Spadané plody sbírejte pravidelně, nenechte je bezcílně hnít, abyste se vyhnuli houbám a plody nelákaly hmyz.

Nejlepším řešením je samozřejmě ovoce sníst nebo jinak zužitkovat, například z něj udělat marmeládu nebo ovocný koláč.

Pokud máte úrody nadbytek a už vám spadaná na zemi začíná hnít, udělejte pro ni dostatečně hlubokou jámu v zapadlém koutě zahrady a zasypte páleným vápnem.

Braňte jabloně před obalečem a vinnou révu před vosami

V létě je zapotřebí chránit i jabloně před housenkami obaleče, které si pochutnávají na jablkách i hruškách. Nezapomeňte tak ohrožené dřeviny ošetřit či umístit na větve feromonové lapače.

Bránit je třeba i vinnou révu. Dozrávající hrozny mohou být lákadlem pro ptáky i hmyz. Máte-li na zahradě pár těchto liánovitých dřevin, asi si nebudete zrovna pořizovat strašáka, jehož se ptáci zaleknou.

Osvědčila se však pytlíková metoda, kdy nad hrozen uvážete sáček vyrobený ze staré záclony. Na větší plochy je pak vhodnější ochranná síť.

Nejen vosy libující si v sladké hroznové šťávě budou mít velký problém se k plodům dostat.

Autor: Alice Konopásková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články