Komerční sděleníVolný čas

Společné cestování tmelí celou rodinu

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
důchodci cestování
Zdroj: Shutterstock

Letošek byl pro mě poslední před odchodem do důchodu. Většina mých vrstevníků se důchodu bojí. My to se ženou  máme úplně naopak. Práce nás sice oba naplňuje, máme ale tolik nesplněných cestovatelských snů, že už se důchodu nemůžeme dočkat.


Společná cesta je nejlepší dárek

Já už na něj budu mít nárok příští rok, Marta za necelé dva roky. To už doufáme bude pryč celá ta covid záležitost a budeme moci vyrazit. Před pár lety jsme si totiž pořídili vysloužilý obytňák a pustili se svépomocí do jeho rekonstrukce. Těšíme se, kolik míst s ním za důchod stihneme zbrázdit.

Zatím podnikáme malé testovací výlety, kam zrovna situace dovolí, a často s sebou bereme někoho z rodiny. Máme tři děti a čtyři vnoučata a všichni jsou společnými výlety nadšení. K Vánocům a narozeninám jsme si v rodině úplně přestali dávat klasické dárky, i těm nejmenším jsme vysvětlili, že společný výlet nebo strávené odpoledne je to nejcennější. Místo otázky „ Co bys letos chtěl k narozeninám ?, “ se ptáme „ Kam bys letos chtěl k narozeninám? “

Ne křížovkám a poklidnému zahradničení

Když se vzepřete myšlence klidného stáří a rozhodnete se ho strávit na čtyřech kolech, zahýbe to i s vaším žebříčkem hodnot. Od začátku jsme věděli, že jestli chceme být svobodní, bude třeba se hodně uskromnit.

Dva slušné důchody a našetřené peníze sice celý cirkus na kolečkách utáhnou, zbytečné výdaje si ale nemůžeme dovolit, to je cena za svobodu. A tak jsme začali dopodrobna revidovat naše celkové náklady na život, abychom měli jistotu, že neplatíme víc, než musíme. Do roka jsme vyměnili mobilního operátora nebo třeba poskytovatele energií. Jen ta poslední změna nám ušetří skoro 10 000 Kč ročně.

Zdroj: Shutterstock

Malá velká úspora

Od nového dodavatele Gazely bereme u nás doma elektřinu i plyn. Mají jeden transparentní ceník pro všechny, férové podmínky a šikovnou aplikaci, díky níž máme veškeré informace stále po ruce. Nabídli nám o 826 Kč měsíčně lepší cenu než náš stávající dodavatel, a tak jsme do toho šli.

Sice to vypadá jako pár stovek, když si ale tuhle částku dáme každý měsíc stranou, dělá to 9912 Kč. Když k tomu připočtu vrácení přeplatku, protože často nejsme doma a energie nespotřebujeme tolik, dá to dohromady dobrý základ třeba na to, vzít dva nejmladší vnuky do Španělska, aby viděli etapu ze slavného cyklistického závodu Vuelta. To je totiž aktuální dobrodružství, o které nejvíc stojí.

Není plán bez trhlin

Sice by se mohlo zdát, že na našem rodinném nebi není mráčku, ale není to pravda. Rok 2020 naprosto otřásl s tím, jak jsme si plánovali naše stáří, a oba jsme to s Martou velmi těžce nesli. Investovali jsme všech čas, peníze i energii do jednoho snu, který omezením cestování jen těžko může fungovat, a nemáme žádný plán B. A na jaře jsme to viděli opravdu černě.

Pak jsme si ale začali hledat skulinky, třeba cestovat po Čechách jako za starých časů, a zjistili jsme, že největší limity máme kvůli strachu ve vlastní hlavě. Jinak byl náš rok 2020 na cestovatelské zážitky mimořádný, na tom se shodne celá naše rodina. Zjistili jsme totiž, že místo, kam se vypravíme, je vedlejší. I když nemůžu říct, že se netěším, až se zase rozletíme do světa.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články