Valašský „zoftový“ guláš: Regionální specialita, která dobije energii. Může se připravit i v přírodě

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Valassky Gulas
Zdroj: Profimedia

Je všeobecně známo, že každá země má nějaké své gastronomické speciality. Nezřídka se stává, že svůj specifický pokrm mají i jednotlivé regiony dané země. Nejinak je tomu i u nás. Dnes vám tak ukážeme, jak si připravit „zoftový“ guláš, který pochází z Valašska a na kterém si rozhodně pochutnáte.

Kulturní region Valašsko se nachází v nejvýchodnější části Moravy u hranic se Slovenskem. Oblast má své specifické nářečí, řemesla, kulturu a samozřejmě také kuchyni.

Mezi ty nejznámější valašské speciality patří zelná polévka kyselica, bramborové placky a v neposlední řadě také tradiční valašské frgály.

Pořádně vydatný gulášek

Dnes vám ale přinášíme recept na guláš, který si rozhodně zamilujete. Valašský guláš nese někdy také podtitul „zoftový“, což znamená šťavnatý. Máte se tedy opravdu na co těšit.

Pokrm obsahuje relativně dost masa. Dříve tak lidé guláš připravovali především na jaře, a to hned ze dvou důvodů. Prvním bylo, že měli k dispozici čerstvé mladé maso — do receptu se tradičně dává jehněčí, ale může být i skopové, jak uvádí web CzechSpecials.

Druhým důvodem bylo, že se v tomto období velmi intenzivně pracovalo na poli. Lidé tak potřebovali hodně sil, což jim tento znamenitý guláš s přehledem zajistil.

Cibulka, maso a spousta koření

A jak si ho připravit doma? Nejprve si nadrobno nakrájíte jednu středně velkou cibuli, kterou pak osmahnete na pánvi se dvěma lžícemi oleje a zasypete trochou sladké papriky. Do odměrky si připravíte 1,5 litru vody.

Po chvilce polijete cibulku trochou připravené vody a přidáte koření – bobkový list, celé nové koření, celý pepř, majoránku, 8 stroužků utřeného česneku a sůl. Dále do směsi přidáte 1 lžíci rajčatového protlaku a 1–2 feferonky.

Poté je správný čas vložit do hrnce maso. Na šest větších porcí budete potřebovat asi 1200 g skopového nebo jehněčího masa, ideálně s kostí. Maso můžete nasekat na menší kousky. Vše ještě zalijte vodou, která vám zbyla. Poté je potřeba maso vařit téměř do změknutí, což je tedy zhruba hodina.

Nyní máte dost času na to, abyste si připravili zbylou zeleninu. Očistíte a nakrájíte si 1 středně velkou mrkev, 1 petržel a 1 malý celer. Na menší kousky rozkrájíte 200 g květáku, 200 g kapusty a 500 g brambor.

Zelenina a maso musí být opravdu měkké

Takto připravenou zeleninovou směs po hodině vaření přidáte do hrnce s masem a dobře promícháte. Dále vaříte, dokud nebude zelenina, především brambory, měkká. Nakonec přidáte najemno nasekaný pórek.

Na závěr pro Vás máme ještě jeden tip. Pokud rádi trávíte čas v přírodě a rádi si v ní i něco dobrého uvaříte, tento recept je ideální na venkovní ohniště. Otevřený oheň totiž pozvedne chuť guláše na ještě vyšší úroveň.

Zdroj: CzechSpecials, Česká televize, YouTube

Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články