Domácí hořčice: K párku, do dresinků či sendvičů. V lednici vydrží až 6 měsíců

od Denisa Richter
2 minuty čtení
Zdroj:Shutterstock

Hořčice je u nás v Česku nejvyužívanější omáčkou a dochucovadlem. Nejčastěji ji přidáváme k párku v rohlíku nebo do různých dresinků či sendvičů. Běžně využíváme plnotučnou hořčici žluté barvy. Milovníci pikantnosti a křenové chuti nedají dopustit na hořčici kremžskou, ve které tyto chutě dominují. Hořčici různých chutí můžeme koupit v každém obchodě s potravinami. Výroba lahodné hořčice v pohodlí domova ale není vůbec nic těžkého!

Výroba domácí hořčice je velice snadná. Pracuje se s hořčičnými semínky, která se nechávají odmočit, aby změkla. Pokud budete chtít hrubozrnnou hořčici, semínka nechte tak, jak jsou. Jestli ale máte raději hladkou hořčici, semínka můžete rozemlít.

Při nakupování semínek se můžete setkat s více druhy. Nejčastěji se domácí hořčice dělá z klasických žlutých semínek. Existují ale například i semínka černá, která hořčici zajistí velmi pikantní chuť.

Žlutá hořčice

Na přípravu základní žluté hořčice si semínka nejprve nechte pár minut odmočit. Pokud nebudete chtít hořčici hrubozrnnou, semínka namelte.

Vezměte si hrneček a z jedné třetiny ho naplňte namletými semínky. Přidejte jednu až dvě lžíce celých hořčičných semínek. Můžete také přidat skoro jednu celou lžičku soli a čtyři lžičky jablečného nebo bílého vinného octa. Celé to zalijte vodou takové gramáže, která odpovídá množství namletých semínek, a pořádně promíchejte.

Hotovou hořčici přelijte do uzavíratelné nádoby a skladujte v lednici. V chladu vám hořčice vydrží až 6 měsíců.

Pivní hořčice

Základem je vždy žlutá hořčice, kterou následně dochucujete nebo upravujete přímo při její přípravě.

Pivní hořčice vám vznikne velmi snadno – přimícháním jablečného octa a tmavého piva. Pokud se vám bude zdát, že má pivo příliš hořkou chuť, nebojte se přidat třtinový cukr.

Dresing z domácí hořčice

Domácí hořčici můžete dále využít k výrobě různých omáček a dresinků k masu nebo do salátů a sendvičů.

Klasickou krémovou omáčku si můžete vyrobit smícháním domácí hořčice s majonézou a kečupem. K dochucení můžete využít citronovou šťávu, worcestrovou omáčku, sušený česnek, cibuli nebo chilli.

Tato omáčka je výborná jak na maso, tak třeba na grilovanou zeleninu.

Zdroje: Thespruceeats, Fermentingforfoodies

Autor: Denisa Richter


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články