brandingFullPage

Chcete číst naše články na Seznam.cz?

Přidejte si nás
plus PŘIDAT

Vilma (45): O peníze na domácnost se manžela musím prosit. Na to, aby mi je dal, má svůj systém

od Adéla Vocetková
Zdroj: 123RF.COM

Už jako malá holčička byla Vilma svědkem toho, že se její maminka musela prosit o peníze. Dříve nechápala, proč si to vlastně nechala líbit. Svému otci mnohdy zazlívala, že maminku držel po finanční stránce tak zkrátka. Sama sobě slíbila, že ona tohle nikdy nedopustí.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenářky. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenářky pozměněna.

A přece se tak stalo. Aniž by to Vilmě došlo, pár let po svatbě skončila úplně stejně jako její maminka. Nad rodinnou kasou držel ochrannou ruku její manžel, kterého se tak musela doprošovat o peníze na domácnost.

Zpočátku mi nevadilo, že se o peníze stará manžel

Ačkoli jsem se k tomu nikdy nechtěla dopracovat, nakonec jsem dopadla úplně stejně jako kdysi moje maminka. Mně ale zpočátku ani trochu nevadilo, že se o finance stará manžel. Já to s penězi nikdy moc neuměla a vždycky jsem je dokázala utratit do poslední koruny. Miloš byl úplně jiný, peníze neutrácel nerozvážně a ve všem měl pořádek.

O peníze jsem se začala doprošovat

Když jsem souhlasila s tím, že budeme mít jeden společný účet, netušila jsem ani v nejmenším, do jaké pasti se vlastně dostávám. Netrvalo to totiž dlouho a manžel mi značně utáhl opasek. Najednou jsem se musela o peníze na chod domácnosti svého muže doprošovat. Když jsem potřebovala na nákup, musela jsem nejdříve manželovi říci, co chci koupit, a on to musel schválit. To však ani zdaleka nebylo všechno.

Má svůj systém, podle kterého mi přiděluje peníze

Miloš byl vždycky velmi pečlivý a na všechno měl své postupy. Nenapadlo by mě ale, že si najde systém i na to, kolik peněz na domácnost mi dá, či nedá!

On má však soubor plný tabulek a grafů, do kterých si zapisuje i ten nejmenší výdaj. Nedělá mu problém napsat si i deset korun za rohlíky, zkrátka si zapisuje úplně všechno. Podle svého systému také určuje, kolik peněz mi na domácnost přispěje. Z našich společných peněz!

Musím manželovi dokládat účtenky

Někdy si vážně připadám jako ve špatném snu. Když chci jít na nákup, musím nejdříve sepsat, co vše chci koupit. Manžel si poté dá tu práci, že najde, kde jsou dané potraviny nejlevnější, a přesně podle toho mi dá peníze. A je mu jedno, že pak musím pro dvě věci do jednoho obchodu, pro další dvě do druhého obchodu a pro zbytek do třetího obchodu, takže se hrozně nalítám. Pro něho je nejdůležitější, že utratím co nejméně peněz.

Aby měl jistotu, že se držím přesně jeho plánu, z každého nákupu musím donést účtenku, kterou si manžel překontroluje, udělá si k ní poznámky a poté ji založí do šanonu. Přijde to celé na hlavu jen mně, nebo vážně žiji s finančním pedantem?!

Autor: Nikol Kolomazníková

Chcete číst naše články na Seznam.cz?

Přidejte si nás
plus PŘIDAT

Související články