Václav (38): Babička nestihla napsat závěť a my jsme se nedokázali rozumně domluvit. Hádky o chalupu rozdělily rodinu

od Luboš Klouček
3 minuty čtení
muz 1
muz 1

Babička byla až do poslední chvíle čiperná žena. Málokdo by hádal její skutečný věk. Ačkoli začátkem tohoto roku oslavila již 97. narozeniny, byla stále velmi aktivní a nikoho z nás ani ve snu nenapadlo, že by její konec měl přijít tak nečekaně a náhle. Ani babička sama svůj odchod tak brzy neplánovala, proto nepřemýšlela nad sepsáním závěti. A jelikož ji napsat nestihla, strhly se po její smrti v rodině neskutečné hádky.

Každý najednou lačnil po majetku

Naše rodina je vskutku rozvětvená. Babička sama byla z šesti dětí, takže si umíte představit, kolik rodinných příslušníků naše rodina čítala. Je sice pravda, že jsme se vzájemně nijak zvlášť navštěvovali, ale tak nějak jsme o sobě věděli. Co mě osobně hodně zamrzelo, byla lavina návštěv, která se po babiččině odchodu strhla. Dokud babička byla na tomto světě, velkou část rodiny ani nenapadlo, aby se za ní přišli podívat. Jakmile se ale dozvěděli o jejím odchodu a doneslo se k nim, že babička nestihla sepsat závěť, stali se z nich supi lačnící po majetku. Babička totiž vlastnila chalupu, o kterou najednou všichni projevili zájem.

K babičce jsme měli nejblíž

Zdroj: 123RF.COM

Já a moje rodina jsme měli s babičkou velmi blízký vztah. Na rozdíl od sourozenců či dalšího příbuzenstva jsme se totiž navštěvovali několikrát do měsíce, byli jsme pro babičku oporou v těžkých chvílích, doprovázeli jsme ji k doktorům a na různá vyšetření a zkrátka jsme tu pro ni byli, kdykoli to potřebovala. Nedělali jsme to z povinnosti, pro nás to byla samozřejmost.

Možná právě díky našemu vzájemně blízkému vztahu byla moje rodina ostatními členy osočována a napadána z toho, že jsme babičku zmanipulovali a všechno jsme to dělali jen proto, aby chalupu nakonec přepsala na nás. I když se tak nakonec nestalo, protože babička ani žádnou závěť nenapsala, ostatní členové rodiny si neodpustili ošklivá slova, urážky a nadávky.

Kdo zdědí chalupu?!

Zdroj: 123RF.COM

O pěknou chalupu na celkem lukrativním místě, kam se dalo jezdit jak v létě, tak i v zimě, měli všichni samozřejmě velký zájem. Proto se mezi sebou začali dohadovat, komu z nich nakonec chalupa spadne do klína. Jenže bez babiččiny závěti nebylo vůbec jednoduché určit, čí nakonec její chalupa bude. Všichni se na ni dělali zálusk a každý si myslel, že na ni má nárok.

Dohadování a spory se táhly dlouhé měsíce. Rodina se zkrátka nebyla schopna domluvit na takovém řešení, se kterým by všechny strany souhlasily. Už mě nebavilo neustálé dohadování se, napadání nebo osočování, kdo to či ono dělal z nějakého zákeřného důvodu. Proto jsem přišel s nápadem, který se mi zdál jako jediný možný: prodat chalupu.

Po babičce nám nezůstala žádná památka

Chalupa po babičce měla být naší památkou na ni. Ale vzhledem ke všem hádkám a sporům se chalupa nakonec prodala. Peníze jsme si rovným dílem rozdělili mezi sebe, ačkoli mně konkrétně o peníze vůbec nešlo. Daleko raději bych měl chalupu, která by nejen pro mě, ale pro celou rodinu, byla vzpomínkou na babičku, která měla v našich životech nezastupitelné místo.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenářky, která nám jej zaslala pomocí elektronické pošty. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenářky pozměněna.

Autor: Nikol Kolomazníková

Názor odborníka

Takováto situace bohužel nastává častěji, než by se mohlo zdát. Člověk jako jedinec myslí od přírody především na své vlastní dobro, a tak se často rozvracejí vztahy i mezi těmi nejbližšími lidmi. Zvláště pak kvůli majetku a penězům. V této konkrétní situaci lze jen těžko vyhovět všem stranám, proto je prodej chalupy z praktického hlediska ta nejschůdnější možnost. Jen velice obtížně lze totiž spravovat takový majetek jako je chalupa ve více lidech, kteří mezi sebou mají navíc rozepře nebo k sobě navzájem chovají zášť či žárlivost.

Pokud situaci nelze dostatečně rychle a efektivně vyřešit mezi rodinnými příslušníky, je namístě uvažovat o řešení soudní cestou. I když to může být nepříjemné, tak je zapotřebí se takto chránit. Odborníci zabývající se majetkovým právem a dědickými spory vám určitě se situací poradí a nastíní vám, jaké máte možnosti.

Z právního hlediska je však podstatné mít patřičné dokumenty a podpisy, neboť například takové slovní tvrzení, že vaše část rodiny se v posledních letech o babičku starala (zatímco jiná část rodiny takové úsilí nevyvinula), a proto máte pocit, že máte větší právo na majetek, bude jen s velkými obtížemi obstávat před soudním procesem.

Mgr. Jiří Brouček
Psycholog

 


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články