Šárka (41): Moje dítě nezaplatilo lístek za MHD, přišla k nám exekuce

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
exekuce
exekuce

S manželem jsme vždy měli ve věcech pořádek. Každou účtenku i záruční list jsme poctivě schovávali do krabice, veškeré dokumenty z práce máme přehledně srovnané ve skříních, pokud je to možné zároveň i zálohované v elektronické podobě. Proto je ironií, že právě my teď bojujeme s úřady proto, že jsme prý roky přehlíželi jakousi pokutu.

Nedávno jsme se dozvěděli, že když bylo mému synovi patnáct, údajně prý neměl jednou v pražském MHD koupený lístek. Pokutu, která mu byla vypsána, pravděpodobně doma zatajil, a my ji proto nikdy nezaplatili. Teď je mu devatenáct a zpětně si prý vybavuje, že se něco takového možná stalo, samozřejmě je to ale už dlouho a podrobnosti si nepamatuje. Přesto se u nás doma nedávno objevil exekutor.

Prý jsme nereagovali na výzvy z pošty. O žádných nevíme

Zdroj: 123RF.COM

I když nám ukázal všechna potřebná nařízení, netušili jsme, o co se jedná. Museli jsme zaplatit pokutu, pokud prý nechceme přijít o majetek. Několikrát nám údajně měla přijít upomínka se žádostí o zaplacení tehdy ještě poměrně nízké pokuty. Také nám bylo řečeno, že jsme úřadům neoznámili změnu bydliště a za zbytečný výjezd exekutora do jiného místa si naúčtovali poplatky.

Stěhovali jsme se před třemi měsíci a je pravda, že některá pošta nám chodí i na bývalou adresu. To ovšem není naše chyba, protože jsme změnu nahlásili ihned. Navíc nám podle všeho měly dopisy docházet opakovaně již dva roky a my přitom nikdy žádný nedostali.

Exekuci máme z krku. Potáhne se ale s námi i naším synem písemně

Ačkoli zaplacení dluhů a pár podpisů na příslušných úřadech exekuční řízení ukončilo, v našich rodinných záznamech už zkrátka budeme vedeni jako bývalí dlužníci, kteří byli někdy v minulé době součástí exekuce. Já s manželem to zvládneme bez potíží, ale náš syn by například při hledání zaměstnání mohl mít problém.

Snažili jsme se dohledat po různých úřadech nějaké informace o tom, jak to všechno vlastně bylo, ale nikdo nám nikde nebyl schopen říct, kdy, kam a jaké dopisy nám měly přijít. Přestože máme ve všem pořádek, doplatili jsme na chybu, která očividně není naše. Každý nám jenom řekne, kolik dlužíme a že je to kvůli nějaké staré pokutě z MHD. Podrobnosti si ale už všichni nechávají pro sebe. Nechápeme, jak je to vůbec možné.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články