Renata (44): Za dveřmi jsem zaslechla něco strašného. Málem jsem dostala infarkt

od Andrea Světlíková
2 minuty čtení
Zdroj: Shutterstock

Renata s manželem Martinem žije v pražském bytě společně s třináctiletým synem Filipem. Ještě donedávna neměla pochybnosti o tom, že je Filip bezproblémový mladík. Jenže teď si tím není tak úplně jistá.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenářky, která nám jej zaslala pomocí e-mailu. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenářky pozměněna.

„Říká se, že na vesnici se drby mezi sousedy šíří bleskovou rychlostí,“ píše Renata na úvod. „Jenže to není nic proti tomu, co se občas člověk dozví v paneláku. Každé slovo je tu slyšet a rodiny si o sobě vzájemně povídají.“

Jelikož má Renatina rodina dveře těsně u výtahu, často slyší rozhovory lidí, kteří na něj čekají. A nedávno se dozvěděla něco, co jí změnilo život. Sousedé si totiž povídali o jejím synovi.

Nejspíš netušili, že slyším každé jejich slovo

Ten večer byla Renata doma sama. Její muž měl noční a syn spal u kamaráda. Jak už to tak bývá, k večeru je v tichu slyšet věci ještě hlasitěji než obvykle. Když se proto před výtahem zastavila rodina bydlící naproti, Renata se zaposlouchala do jejich rozhovoru.

„Nejdřív mluvili jen obecně o tom, jak se jim nechce ven do deště. Pak ale přišla řeč na mého syna. Když mužský hlas prohlásil, že je to spratek, který ho ani na chodbě nezdraví, málem jsem dostala infarkt,“ přiznává.

„Ale když mu na to žena odpověděla, že k ní byl navíc drzý, zamrzelo mě to. I tak jsem ale tušila, že je to pravda, Filip někdy bývá náladový, a navíc se u něj začíná projevovat předčasná puberta.“

To, co se ale Renata dozvěděla potom, zpracovávala jen těžko. Zaslechla totiž, že Filipa sousedé viděli na chodbě u okna s cigaretou. „U nás doma nikdo nekouří, takže nevím, kde k tomu přišel,“ říká.

„Pravděpodobně ale ve škole. Když jsem mu po tomto zjištění prošla pokoj, opravdu jsem u něj v šuplíku našla několik nedopalků. A došlo mi, že můj třináctiletý syn není takový andílek, jak se tváří.“

Nevím, zda o tom říct manželovi, nebo to s Filipem řešit mezi čtyřma očima

Když se Renata ujistila, že sousedé nelhali a nešlo jen o drby, ale že její syn skutečně provádí takové nekalosti, začala přemýšlet, jak s informacemi naloží. Bojí se totiž, aby v rodině nevyvolala zbytečné hádky.

„Měla bych to asi řešit s manželem. Jenomže se bojím, že bude zuřit. Syn udělal hloupost, ale mohla bych si s ním o tom promluvit sama. Na druhou stranu nevím, zda by mu můj muž nepromluvil do duše důrazněji,“ přiznává.

Renata se také bojí toho, že pokud by později její manžel na všechno přišel, byl by naštvaný, že jednala za jeho zády. „Vůbec teď nevím, jak se mám k problému postavit,“ tvrdí.

Prozatím si nechala Renata informaci pro sebe a snaží se syna hlídat, je jí ale jasné, že když jde ven s kamarády, ona jako matka jen těžko něco zmůže.

„Doufám jenom, že je to pubertální výstřelek a že ho to přejde. Bylo by mi moc líto, kdyby si syn v dospělosti kazil život cigaretami,“ dodává.

Autor: Šárka Cvrkalová

Související články