Lucie (35): Přítel si myslí, že je vtipný, ale jen nás ve společnosti ztrapňuje

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
zena 10
zena 10

Lucie je nešťastná. Svého přítele Radka, se kterým je už osm let, nadevšechno miluje. Po jeho boku se ale velmi často cítí trapně. Důvodem je Radkův typický smysl pro humor, o kterém si myslí, že všechny v jejich okolí baví.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenářky. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenářky pozměněna.

Ve skutečnosti je tomu úplně naopak. Radkovy vtipy nestojí za nic a Lucie je kvůli nim často vystavena ponižující situaci.

Vždycky měl trochu jiný smysl pro humor

Radek je velmi výrazná osobnost. I díky tomu jsem si ho před osmi lety všimla, jeho zkrátka nepřehlédnete. Už tehdy jsem vnímala, že má trochu odlišný smysl pro humor než většina lidí, ale nechtěla jsem ho hned odsoudit. Naučila jsem se jeho rádoby vtípky přecházet a mnohdy se před ním tvářit, že zrovna řekl něco opravdu vtipného.

Kamarádi jeho smyslu pro humor nerozuměli

Byla jsem z Radka nadšená. Měl všechno, co jsem si u dokonalého přítele představovala. Proto jsem neváhala a seznámila ho se svými přáteli. Nikdo z nich ale nedokázal porozumět jeho vtípkům. Přesto se kvůli mně tvářili, že je všechno v pořádku. To dalo Radkovi zelenou. Nabyl totiž dojmu, že je králem humoru a jeho vtípky všechny baví. Ve skutečnosti tomu tak nebylo.

Kvůli jeho vtípkům se kolikrát cítím trapně

Radek s oblibou vytahuje jeden vtípek za druhým, ať už jsme zrovna kdekoli. V obchodě u pokladny, v restauraci nebo na benzínové pumpě. Několikrát jsem se už kvůli jeho vtipkování cítila trapně. Snažila jsem se s ním o tom promluvit. Jemně jsem mu naznačila, jestli by nemohl trochu ubrat. Nepochopil moje náznaky, myslel si, že taky jen vtipkuji.

Přátelé se nás začali stranit

Není to tak dávno, co jsem se bez ohlášení zastavila u mé kamarádky. Velmi mě překvapilo, že zrovna pořádali venkovní večírek s grilovačkou a nás nepozvali. Přitom tam byli úplně všichni, kdo se známe a vzájemně se vídáme. Nikdo to neřekl nahlas, ale já z jejich pohledů vycítila, že nejsme s přítelem vítáni. Kamarádi se nás začali stranit, aby nemuseli poslouchat trapné vtipy mé drahé polovičky.

Mám se s ním rozejít jen proto, že nezná jediný dobrý vtip?

Poslední dobou se cítím nešťastná. Na jednu stranu vím, že Radka miluji a umím si vedle něho představit zbytek svého života. Je to fajn chlap.

Na stranu druhou si říkám, jestli chci prožít zbytek života bez přátel. Ti totiž Radkovy vtipy nechápou, a kvůli tomu se nám raději vyhýbají. Špatný smysl pro humor se mi ale zdá jako chabý důvod k rozchodu.

Autor: Nikol Kolomazníková

Názor odborníka

Je přirozené, že pokud si najdeme nějakého partnera, s kterým bychom rádi strávili zbytek života, pak chceme, aby s ním vycházelo i naše okolí. Celá situace, o které se v tomto příběhu píše, vrhá Lucii pomalu do nepříjemného kouta. Je tedy na místě položit si tyto otázky: Je možné skloubit dohromady přítele i své přátele? Co Lucii na Radkovi přitahuje?

Jsou spolu již 8 let, štval jí jeho humor vždy nebo se něco změnilo v poslední době? A co konkrétně na jeho humoru ji vadí? Znamená to, že jí zkrátka nepřijde vtipné to, co říká nebo se jedná o nevhodné poznámky či vysloveně urážky? Je si Radek vědom toho, jak jeho humor působí na ostatní? Možná se s tím již potýkal v minulosti? Je potřeba být konkrétní a tyto věci si ujasnit.

Pokud bude chtít Lucie s Radkem nadále zůstat, bylo by asi vhodné detailně s ním probrat celou onu záležitost s vtipkováním. Druhou možností je totiž navždy mlčet a možná po zbytek života držet nervy na uzdě při každém Radkově vtipu. To je však možnost, kterou svému duševnímu zdraví snad nikdo nepřeje.

Dokázat ve vztahu zdravě komunikovat je nezbytnou součástí partnerského vztahu. Někdy se lidé bojí v komunikaci s partnerem vyjádřit své názory a postoje, protože se obávají případných možných konfliktů, hádek a jiných následků jako například toho, že nás ten druhý pak už nebude mít rád apod. Pokud však člověk není ochoten dělat kompromisy a do určité zdravé míry si stát za svým, pak to není recept na rovnocenný a zdravý partnerský vztah. Řešit nejen společné radosti a úspěchy, ale i strasti, bolesti, strachy a pochyby, a nacházet společná řešení a vzájemné kompromisy, to vše by mělo být součástí partnerského vztahu.

Mgr. Jiří Brouček
Psycholog


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články