Lenka: Chybu veterináře jsme odhalili až po dvou letech

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
kastrace
kastrace

Náš kocourek byl odmalička velmi temperamentní. Bylo nám jasné, že ho musíme nechat vykastrovat, abychom zamezili jeho značkování v bytě. To jsme také udělali hned, jak to bylo možné.

Ťulda začal asi půl roku po kastraci v domě značkovat. Netušili jsme, čím ta náhlá změna je. Byl sice ve věku pohlavního dospívání, ale po kastraci by se nic takového dít nemělo. Ze začátku jsme to přisuzovali jeho temperamentu. Párkrát dostal vynadáno, jenomže dál čůral do postele, na gauče, nebo plyšové hračky naší dcerky.

Také nás napadlo, že se mu nelíbí její chování k němu. Malá pětiletá holčička odmítala pochopit, že kocourka nesmí tahat za ocas. On čůral nejvíc do jejich věcí, proto jsme tak nějak tušili, že bude chyba na téhle straně. Ale ať jsme dělali, co jsme chtěli, ani po roce nepřestal kocourek značkovat.

Psali jsme na různé kliniky, až náhodné vyšetření odhalilo, kde je chyba

Zdroj: 123RF.COM

Mockrát jsme psali i volali na nejrůznější veterinární kliniky, snažili se objednat na kontrolu, všude nám ale bylo řečeno, že jde pravděpodobně o to, že se u nás kocourkovi nelíbí a těžko s tím něco zmůže veterinář. A tak jsme dál s kocourem bojovali. I když se rád mazlil a my na něho nikdy nedokázali být naštvaní dlouho, často dostával přes čumák.

Když nastal po dvou letech čas přeočkování, vzali jsme ho na novou kliniku. Přestěhovali jsme se a tato byla blíž než ta, kde nám Ťuldu kastrovali. Když jsme se lékaři svěřili s našimi problémy, rozhodl se kocoura pro jistotu prohlédnout. A k našemu velmi nemilému překvapení nám prozradil, kde je chyba.

Odebrali mu pouze jedno varle

Bylo nám řečeno, že kastrace proběhla pouze napůl. Kocourek měl totiž jedno varle zarostlé v tříslech a byla by potřeba nejprve jejich operace, aby mohlo dojít k odstranění druhého. Jenomže to nám původní veterinář neřekl.

Riziko, že bude kocourek značkovat, či mít pohlavní pudy je v tomto případě zhruba padesát procent. U nás se ukázalo, že jsme měli smůlu. Kdyby nám to tehdy veterinář řekl, dávno jsme Ťuldu nechali operovat a ušetřili starostí nás i jeho.

Jelikož v lékařské zprávě z kastrace skutečně nebyl o celé události jediný záznam, rozhodl se nový veterinář udělat nám operaci se slevou, bohužel i tak vyšla na poměrně vysoké peníze. Horší je, že ani po té zákroku nepřestal kocourek doma čůrat. Cítí totiž kočičí moč ze všech koutů a navíc je tak už naučený a je pravděpodobně pozdě ho převychovávat.

Od bývalého veterináře jsme se odezvy nedočkali

Rozhodli jsme se celou situaci nijak zvláštně neřešit. Manžel ale trval na tom, že doktorovi řekne, co si o něm myslí. A tak mu hodil do schránky dopis, ve kterém mu důrazně vynadal, za celé ty naše roky trápení. Bylo nám Ťuldy líto, vždyť jsme ho pohlavkovali celé dva roky, aniž by to vlastně byla jeho vina. Odpovědi na dopis se pravděpodobně už nedočkáme. Můžeme tedy jenom doufat, že nový veterinář je jiný formát, a že se kocourek značkování odnaučí.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články