Lenka (22): Sestra a máma v jednom: Nechtěla jsem, aby sourozenci skončili v dětském domově

od Luboš Klouček
3 minuty čtení
zena 6
zena 6

Úkolem každého rodiče je postarat se o své dítě. Ne vždycky se ale rodič chová přesně podle učebnice a někdy zkrátka svým povinnostem nedostává. Podobně tomu bylo i v příběhu, který nám e-mailem přišel od mladé slečny Lenky. Ta se nám svěřila s příběhem o matce alkoholičce, která zanedbávala její sourozence, a ona se rozhodla, že udělá všechno pro to, aby je získala do péče.

Matka pila odjakživa

„Matka nikdy neměla daleko k alkoholu,“ vzpomíná v e-mailu slečna Lenka, která dále vypráví o tom, jak svoji mámu už jako dítě často vídávala podnapilou nebo úplně opilou. „Po rozvodu s tátou, který od nás odešel, když mi bylo patnáct, to bylo ještě horší. To nasávala už od rána, a o nás se tak prakticky vůbec nestarala,“ píše Lenka.

Lenka dále situaci popisuje tak, že se o sebe a dva mladší sourozence musela starat sama. Peníze nikdy neměla nazbyt, proto ráno před školou roznášela letáky. Poté musela sourozence odvést do školy, jít studovat a odpoledne je vyzvednout, napsat s nimi úkoly, připravit je na další den nebo se s nimi učit. Dle jejích slov to rozhodně nebyly lehké roky.

Zdroj: 123RF.COM

Hned, jak jsem mohla, odstěhovala jsem se

Lenka ve svém vyprávění dále píše o tom, že jakmile jí bylo osmnáct, odstěhovala se za přítelem. Sice věděla, že doma nechává své sourozence, ale život po boku matky ji natolik vyčerpával a emočně vysával, že zkrátka nemohla jinak. Své sourozence ale nadále několikrát do týdne vídala.

„Situace se nelepšila. Matka sice pití trochu omezila, takže sourozenci nechodili špinaví, ale stále pila na můj vkus až moc. Nebylo dne, kdy byla úplně střízlivá. Když jsem ale za sebou práskla dveřmi, uvědomila si, že je teď na své děti sama. A to ji asi donutilo, aby se trochu postavila na nohy,“ vysvětluje Lenka a připojuje dodatek, že se chování matky zlepšilo asi na rok a půl.

Udala jsem ji na OSPOD

„Když se situace zase zhoršila a máma opět pila jako duha, udala jsem ji na OSPOD. Přišla jsem tam a řekla, že se nestará o své děti, že je zanedbává a že je to nenapravitelná alkoholička,“ vysvětluje Lenka, která si myslela, že tím matku donutí se sebou něco dělat. Jenže ta si z toho nic nedělala a bylo jí jedno, že jejím dětem hrozí umístění do dětského domova.

„Když mi tohle pracovnice z OSPOD řekla, rozhodla jsem se, že tak to nesmí dopadnout. Tohle si sourozenci nezasloužili, musela jsem jednat!“ píše Lenka v e-mailu.

Chtěla jsem je získat do péče

Zdroj: 123RF.COM

Lenka chtěla sourozence získat do své péče. Ukázalo se ale, že to není jen tak a že to rozhodně nejde na lusknutí prstu. Musela prokázat, že se o sourozence dokáže postarat, že pro ně má zázemí a že je dokáže uživit. Musela se spolehnout na plat svého přítele, požádat tak mohla o pěstounskou péči.

„Byly to dlouhé týdny plné papírování, vyřizování a neustálého chození z místa na místo, z úřadu na úřad,“ vzpomíná Lenka, které to dalo hodně práce, aby své sourozence nakonec získala. Ale podařilo se a ona je teď společně se svým přítelem vychovává, jak nejlépe to jako jejich starší sestra dokáže.

Lenka, Ostrava
Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna

Autor: Nikol Kolomazníková

Názor odborníka

Kontaktovat v takové situaci OSPOD je zásadní. Blaho dětí zde musí být přední. Pokud dochází k opakovanému, a navíc dlouhodobému zanedbávání dětí, pak je třeba neváhat a situaci hned řešit. Z tohoto příběhu vyplývá, že trvalo několik dlouhých let, než situace došla svému konečnému výsledku. Situaci je však řešit co nejdříve, proto s vyhledáním pomoci neotálejte a pomozte sobě nebo svým blízkým či kamarádům.

Kontaktovat telefonicky či emailem OSPOD, linku bezpečí, dětské krizové centrum či podobně mohou i děti a osoby mladší 18let. Spousta z těchto služeb nabízí i pomoc prostřednictvím chatu. Mnohé z nich je možné kontaktovat 24h denně, zdarma a anonymně.

Pokud je to možné a přichází to v úvahu, pak stojí za to i zvážit, zda o pomoc s péčí nepoprosit prarodiče nebo otce. V tomto případě se naštěstí dostalo sourozencům možnosti bydlet se svou sestrou, avšak spousta podobných případů nemá tak šťastného konce.

Mgr. Jiří Brouček
Psycholog


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články