Karolína (45): Rozchod dceru poznamenal, během půl roku přibrala 40 kilo

od Nikola Jaroschová
4 minuty čtení
dcera matka
dcera matka

Když nám naše dcera ve svých 18 letech představila svého nového přítele, upřímně jsme s manželem nevěřili tomu, že by to mohla být láska na celý život. Dcera se sice tvářila, že to s přítelem myslí vážně, a přesvědčovala nás o tom, že si ho určitě jednoho dne vezme. Brali jsme však její slova s nadsázkou. Ačkoli jsme jí šťastný a spokojený vztah ze srdce přáli, ze svých vlastních zkušeností jsme věděli, že člověk mnohdy musí hledat dlouho, než najde toho pravého.

Roky plynuly a dcera byla čím dál šťastnější

Byli jsme s manželem mile překvapeni, když roky plynuly jeden za druhým a vztah naší dcery s jejím přítelem i nadále pokračoval. Abych byla upřímná, dokonce jsem začala věřit tomu, že by jim to skutečně mohlo vydržet na celý život. Vypadali spolu velmi šťastně a spokojeně, zkrátka jako 2 dílky puzzle, které do sebe dokonale zapadají.

Plánovali svatbu a společnou budoucnost

Po čtyřech letech očividně spokojeného a bezstarostného vztahu začala dcera se svým přítelem plánovat budoucnost, mimo jiné také stále častěji mluvili o svatbě. Proto nás s manželem nikterak nepřekvapilo, když se nám jednoho odpoledne dcera pochlubila zásnubním prstenem. Všechno nasvědčovalo tomu, že se ti dva skutečně vezmou a dcera již začínala přemýšlet, jak by vlastně měla vypadat její vysněná svatba. Bylo to moje jediné dítě a já všechny ty šťastné pocity prožívala společně s ní.

Zdroj: 123RF.COM

Začalo to mezi nimi skřípat

Musela by to být pohádka, které by jen stěží někdo uvěřil, pokud by ve vztahu mé dcery a jejího partnera nedošlo ke krizi. Ta se u nich objevila po šesti letech. Tehdy to mezi nimi začalo poměrně dost skřípat a ze strany dcery jsem neustále poslouchala stížnosti, jak se hádají kvůli naprostým maličkostem. Dcera se mi často svěřovala se svými pocity, které ji vedly k myšlenkám, že to mezi nimi už není takové, jaké to bývalo kdysi. Dokonce mluvila o tom, že se vzájemně jeden druhému vzdalují a strašně ji tato skutečnost trápila.

Po sedmi letech přišel rozchod

7 let je poměrně dlouhá doba. Když ji navíc strávíte po boku jediného člověka, následný rozchod vás srazí na kolena, i kdybyste byli té nejsilnější povahy. Když se přítel s dcerou rozešel, zhroutil se jí celý svět. Prakticky ze dne na den se v našem domě objevila s kufrem a žádala nás o pomoc. Její přítel ji vyhodil z bytu a ona neměla kam jít, měla zlomené srdce a oči neustále plné slz.

Po rozchodu se dcera uzavřela do sebe. Několik prvních týdnů prakticky nevycházela ze svého pokoje a vůbec s námi nekomunikovala. Nedokázala se smířit s rozchodem a konec vztahu se na ní podepsal nejen psychicky, ale také fyzicky. Jelikož celé dny trávila zalezlá v posteli, zaháněla smutek sladkostmi a nikam nechodila, začala viditelně přibírat na váze.

Dceru bych nepoznala

Už je to půl roku, co se dcera a její přítel rozešli. Pokud bych ji neměla každý den na očích a měla ji po těch šesti měsících potkat, asi bych ji nepoznala. Konec dlouhodobého vztahu moji dceru poznamenal natolik, že během posledního půl roku přibrala neuvěřitelných 40 kg. Nejhorší na tom je, že ji to vůbec netrápí a neřeší, že jí nadbytečná kila způsobují zdravotní potíže. Jsem nešťastná, protože se trápí, nicméně je dospělá, a do jejího života jí proto nemohu mluvit.

Autor: Nikol Kolomazníková

Názor odborníka

Je asi samozřejmostí, že každý vztah se postupem času proměňuje. Počáteční vášnivá zamilovanost často během prvního či druhého roku vyprchává a teprve tehdy se ukazuje, zda jsou spolu dva lidé schopni koexistovat. Jedním z nejdůležitějších aspektů funkčnosti vztahu, je komunikace. Neshody ohledně maličkostí mohou být vlastně jen zástupnými důvody závažnějších problémů nebo počáteční ukazatele toho, že jednomu či oběma partnerům ve vztahu něco nevyhovuje nebo schází. To je třeba jasně, konkrétně, a hlavně otevřeně s partnerem vykomunikovat.

Často se stává, že lidé spolu neumí správně komunikovat a zůstávají jen v povrchní sféře rozhovoru. To může být v pořádku pro každodenní interakce s lidmi, avšak zdravý vztah předpokládá něco víc. Být schopen druhému důvěřovat, otevřít se mu, sdílet s ním své radosti, ale nebát se sdílet i konkrétní starosti, obavy, study, projevit své pochyby a strachy, být před druhým zranitelný, umět řešit problémy atd. to vše by mělo být nedílnou součástí každého partnerského vztahu.

Nadměrná konzumace jídla může být v tomto případě způsobem vyrovnání se s koncem vztahu. Konzumace chutného jídla, zvláště sladkostí a cukru, s sebou přináší slastný a uklidňující prožitek, což může být pro jedince, kterému bylo citově ublíženo, mnohem přijatelnější než čelit bolestným pocitům. Kromě toho, že tento způsob situaci neřeší, tak s sebou nese i mnohá zdravotní rizika, a to jak fyzického, tak psychického rázu.

V takovéto situaci je nejvhodnějším řešením návštěva psychologa či konzultace s jiným odborníkem.

Mgr. Jiří Brouček
Psycholog


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články