Jitka (43): Při rozvodu jsme dostali do péče každý jedno dítě. Děti bez sebe nedokáží žít

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
rozdelit deti
rozdelit deti

Denně se musím dívat, jak moje děti trpí. Při rozvodu s mým bývalým manželem bylo rozhodnuto, že každý dostaneme do péče jedno dítě. On se stará o osmiletou Anežku a já o desetiletého Ondřeje. Do nedávna byli oba zvyklí, že jsou neustále spolu a teď jsme nuceni je rozdělovat.

Chodí do stejné školy, kde se mohou potkávat a také jsme s bývalým manželem domluveni na společných výletech, aby byli alespoň nějaké dny spolu. Oni však vnímají rozdělení jako opravdové trápení. Neustále říkají, že by byli rádi, kdybychom se spolu k sobě s tatínkem vrátili, a já nevím, jak takový problém vyřešit.

Naše děti trávily veškerý čas spolu

Zdroj: 123RF.COM

S manželem jsme oba měli rádi klid a ticho. Proto jsme se přestěhovali za město, kde jsme si mohli žít podle svého. Problém byl ale v okolí. Široko daleko totiž nebydlely žádné rodiny s dětmi, a proto si naše děti musely hrát jen spolu. Na jednu stranu to bylo krásné, protože měly opravdu skvělý sourozenecký vztah, ale teď vidím i negativní stránky jejich vzájemné závislosti. Nejsou schopné navázat kamarádský vztah s dalšími dětmi a neustále by si hrály jen spolu.

Stěžují si ve škole a u babičky

V minulých dnech nás kontaktovala učitelka ze školy, která si všimla, že se obě děti chovají podivně. Jejich aktivita v hodinách klesla na nulu a neustále je někdo viděl plakat. Se stejným problémem za mnou přišla také moje maminka, která měla děti společně na výletě a oni se jí svěřily, že už nechtějí být bez sebe. Byla zde ještě jedna možnost, a to vrátit se k bývalému manželovi, aby děti byly šťastné. To však kvůli jeho novému vztahu nebylo možné, a proto bylo nutné vše řešit jinak.

Řešením bylo plánovat společné akce a výlety

I když bychom si s bývalým manželem přáli omezit naše společné výlety na minimum, děti to chtějí přesně naopak. Proto jsme se domluvili, že jim nebudeme dělat zbytečné naděje, že se k sobě vrátíme, ale zároveň jim umožníme trávit čas spolu. Udělali jsme společně pevný plán, na kterém je rozvrženo, kam se s dětmi pojede a kdo si tento výlet bere na starost.

Uvést náš nápad do do praxe nebylo jednoduché, ale pomohla nám babička a také manželova současná přítelkyně, která se nakonec ukázala jako milá a ochotná dívka. Naše nejprve napjaté vztahy se postupem času uklidnily, děti se začaly ve škole více soustředit a těšily se na každý další společný výlet. Zároveň jsme se s nimi domluvili, aby vždy vzaly nějakého dalšího kamaráda ze školy a utvářely tak nová přátelství. Díky tomu jsme trochu narušili jejich vzájemnou závislost a celá situace se začala pomalu uvolňovat.

Autor: Tereza Hotovcová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články