Jitka (40): Za dveřmi naší ložnice se děje něco úděsného. Každý večer se klepu strachy

od Andrea Světlíková
2 minuty čtení
Zdroj: Shutterstock

Někdy problémy, které řešíme téměř všichni, mohou pro někoho představovat daleko větší životní komplikace než pro ostatní. Své o tom ví čtenářka Jitka. Potýká se totiž s něčím, co není v párech nijak neobvyklé. Jenže v jejím případě to vede až k partnerské krizi.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenářky, která nám jej zaslala pomocí e-mailu. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenářky pozměněna.

„Já vím, že podobný problém se řeší v každé druhé rodině, ale pro mě je situace, kterou s manželem v ložnici máme, neúnosná. Nedokážu spát a mám strach z každého večera,“ přiznává se Jitka.

„Občas to zajde tak daleko, že musím jít spát do obývacího pokoje na gauč. Ale ani to obvykle nepomáhá. Klepu se strachy dlouho do noci a vstávám ráno celá rozlámaná,“ stěžuje si v e-mailu.

Manžel chrápe a já z toho mám noční můry

Jitka dlouhé roky žila se svým manželem spokojeně. Jenže poslední půlrok začal v noci ze spaní strašně chrápat. Nejprve si myslela, že je to jen rýmou. Občas na něho zamlaskala, ale když to nepomáhalo, šla zkrátka spát do obýváku.

„Jenže nemůžu na tvrdém gauči spát každou noc. Navíc i přes dveře ho slyším poměrně jasně. A rýmou to není, tu dávno překonal,“ svěřuje se.

Nejhorší na tom všem je, že když se náhodou Jitce podaří usnout, manželovo chrápání ji vzbudí. A pokud jen leží vedle něj a zírá do stropu, má strach z toho, že z nevyspalosti druhý den něco pokazí v práci.

„Chodím po kancelářích jako zombie. Když se mě ostatní ptají, co jsem dělala v noci, je mi trapné přiznat, že manžel chrápe tak moc, až se z toho nemohu vyspat. A že z toho mám navíc panickou hrůzu.“

Jitka vypráví, že se chrápání jejího manžela změnilo z klasického problému nespavosti až téměř v psychické problémy. Je jí ale trapné to řešit s nějakým doktorem.

Vyzkoušeli jsme už snad úplně všechno. Manžel se snaží, nemám mu to za zlé

Zatímco Jitka si se svými psychickými obavami k lékaři zajít nechce, její manžel se nechal vyšetřit několikrát. „Chrápe asi půl roku a stále se to stupňuje. Dříve se to nedělo,“ vysvětluje čtenářka.

„Proto si oba myslíme, že je to nějaký zdravotní problém. Ale doktoři říkají, že se nemáme čeho bát, že to brzy samo odezní. Zatím je to ale den ode dne horší.“

Když nepomohli lékaři, vyzkoušel pár všechny možné babské rady z internetu i lékařských knížek, které mají doma. Bylinky ale také nezabraly, a jak donutit manžela, aby spal na boku, protože na zádech chrápe jen víc, to Jitka neví.

„Zkoušeli jsme trik se zašitým míčkem v tričku. To mělo manžela donutit spát na boku. Ale příliš to nefungovalo. A i když zrovna usnul na boku, chrápal stejně,“ dodává.

Prozatím Jitka neví, jak si s problémem poradit. Přiznává ale, že pokud se něco nezmění, její strach z ponocování ji nejspíš dožene až k psychiatrovi.

Autor: Šárka Cvrkalová

Související články