Jitka (32): Chtěla skoncovat se životem, lékař mě poslal domů s letáčkem

od Luboš Klouček
2 minuty čtení
deprese
deprese

Jitka není jediná, kdo trpí na deprese a jiné psychické problémy. Spousta lidí má sebevražedné sklony. Existují sice krizová centra a krizové linky, ale dokáží skutečně pomoct?

Psychickými problémy trpím už léta. Navíc se to stále zhoršuje. Nedávno jsem na sobě začala pozorovat sebevražedné myšlenky a sklony. Stěží jsem nasedla do taxíku a jela do nemocnice do krizového centra. Překvapivě jsem z ordinace odešla hodně rychle. Lékař mi jen podal letáček webové stránky s názvem „Cítíš napětí?“.

Zdroj: Katarzyna Białasiewicz/123RF.COM

Byla to opravdu žalostně neadekvátní reakce na někoho, kdo by mohl spáchat sebevraždu. Nečekala jsem, že mě budou hospitalizovat, protože jsem zatím ještě nebyla ve fázi, kdy bych sebevraždu plánovala. Ale čekala jsem empatii, čas, pozornost, radu.

Sdílení zkušeností

Tuto zkušenost jsem sdílela na sociálních sítích. Částečně taky proto, že mi to přišlo docela vtipné – dát člověku se sebevražednými sklony leták a poslat ho domů. To, co nastalo, jsem opravdu nečekala. 30.000 sdílení, tisíce odpovědí. Zjistila jsem, že se svou zkušeností jsem nebyla jediná.

Zkušenosti některých lidí byly pozitivní, ale většina byla celá špatně. Někdo se od „profesionálů“ na krizových linkách dozvěděl, že se s tím má smířit. Jedné ženě řekli, že si má dát sklenku džusu a uklidnit se. Jiná zase popisovala, že viděla nějakého muže, jak ji pronásleduje. Na lince jí řekli, že to určitě bude nějaký její kamarád. Jistému muži lékař řekl, že ostatní jsou šťastní, a když můžou být šťastní ostatní, tak on taky. Další se kdysi předávkoval a doktor mu pak řekl, že příště to má zapít lahví vodky a bude to fungovat.

Komise pro kvalitu péče v Británii zjistila, že pouze 14 % pacientů mělo pocit, že dostali vhodnou péči. Proč?

Krizová péče dostává mnohem méně finančních prostředků než kdy dřív. Zaměstnanci jsou pak stresovaní, v napění a přepracovaní. Často také nedostatečně vzdělaní či proškolení.

Krizový plán

Zdroj: lightpoet/123RF.COM

Pokud máte takové problémy jako já, snažte se vytvořit si krizový plán. Jednak si nachystejte „krizový box“ s věcmi, které vám přivodí lepší náladu a pocity štěstí, včetně léků, které užíváte. Můžete tam dát obrázky, fotky, plyšáka, knížku… Cokoliv. Ale nachystejte si i krabici věcí, které byste mohli potřebovat v nemocnici, v případě hospitalizace. Můžete si tyto boxy nechat třeba u dobré kamarádky.

Pomoc je potřeba

Moje sdílení zkušeností na sociálních sítích se staly virální. Troufám si říct, že jsem pomohla spoustě lidí jen tím, že jsem se podělila o to, co jsem zažila. Rozšířila jsem vědomí, že v tom ostatní nejsou sami. Ale to nestačí. O duševním zdraví nestačí jen diskutovat, informovat. Je potřeba, aby krizová centra byla dostatečně financovaná a mohla platit kompetentní lidi, kteří budou schopní a především ochotní opravdu pomáhat a věnovat se svým pacientům.

Autor: Jana Janáčková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články