Jana (42): Žijeme bio život, doma nemáme ani pračku. Kamarádi nad námi kroutí hlavou

od Luboš Klouček
2 minuty čtení
zena 16
zena 16

Jana si dobře uvědomuje, co pro člověka znamená příroda. Proto již několik let žije život, který by mnozí nazvali minimálně jako zvláštní. Tato bojovnice za ochranu životního prostředí přizpůsobila svou domácnost tak, aby žila naprosto ekologicky. K tomu také vede své děti a manžela.


Dvaačtyřicetiletá žena se do malé vesničky na severu Čech přestěhovala před pěti lety. Tehdy její cesta bio života započala, v první fázi se rozhodla vzdát se života ve městě. Změnila práci, prodala auto, usadila se s přítelem a tehdy pětiletým Adámkem v malém domku se zahrádkou.

Změna byla náročná, ale přítel se snažil a dokonce mě požádal o ruku

„Bylo rozhodně těžké nechat starý život za sebou. A to nejen pro mě, ale i pro mého dnes už manžela. Bála jsem se, že mě kvůli takové radikální změně opustí. On mě ale místo toho čtrnáct dní po přestěhování požádal o ruku,“ vypráví Jana. Z inženýrky ve velkém městě se stala finanční poradkyní na volné noze. Její manžel jako manuální dělník pouze změnil firmu. Proč se ale Jana vůbec k tak velké změně rozhodla?

„Důvodů bylo víc. Dlouho se to sčítalo. Vadí mi, jak lidé nešetří matku přírodu, jak si zkracují život tím, že kouří a nezdravě jedí. Chci udělat maximum pro to, aby se něco změnilo,“ uvádí Jana. Dobře si uvědomuje, že jeden člověk toho moc nezmění, a právě proto se rozhodla svým článkem přispět a ukázat ostatním, že bio život není tak náročný, jak by se mohlo zdát.

Jíme převážně domácí potraviny. Nemáme myčku, pračku, třídíme veškerý odpad

Zdroj: 123RF.COM

Podle Jany se bez některých vymožeností své doby zkrátka člověk neobejde. Proto doma samozřejmě používají internet a svítí si elektřinou. Odebírají ale eko proud, na odpadky mají celkem sedm košů a prádlo perou v ruce. „I když se syn ušpiní venku na trávníku, dá se to s trochou snahy ve škopku horké vody vyprat,“ říká se smíchem.

Manžel Jany měl zpočátku problém se zdravým jídlem. Brzy prý ale pochopil, že tento styl života neznamená vynechávat tučné maso. Jde spíše o jeho zdroj. Manželé mají doma kozy, prase, slepice a velkou zahradu plnou ovoce a zeleniny. Takže si Janin muž může dát s čistým svědomím pořádný kus masa a ještě ho údajně s chutí zajídá rajčatovým salátem.

Rodina si také peče domácí chléb, vyrábí vlastní jogurty a do obchodu chodí pouze pro to nejnutnější. A jak se dá takový život zvládat časově? „Vlastně o nic nejde. Máloco nám zabere víc času než normálním lidem. Když chce člověk žít zdravě, prostor si zkrátka najde,“ směje se Jana a doufá, že tento článek bude inspirací alespoň několika málo jedincům.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články