Iveta (43): Manžel mě překvapil netradičním dárkem k narozeninám, přidělal mi ale akorát starosti

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
zena shutterstock
zena shutterstock

Živé dárky jsou poměrně často diskutovaným problémem. Když se pár rozhodne mít doma najednou zvíře, měl by to nejspíš společně probrat. Zvláště pak, jedná-li se o časově náročného mazlíčka, který se dožívá až padesáti let.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenářky. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenářky pozměněna.

Radim se ale se svou ženou neporadil. Věděl, že Iveta ze všeho nejvíc na světě miluje papoušky. Proto jí od chovatele koupil za velké peníze dvouletého žaka. Netušil ale, co všechno tím způsobí.

Utratil 15 000 za něco, co jsem nikdy nechtěla

„Samozřejmě, že miluji papoušky, to věděl dobře,“ vypráví Iveta. „Jenomže jsem nikdy neřekla, že bych chtěla mít nějakého doma. Papoušek tohoto typu potřebuje pozornost, drahé krmení a poměrně velkou a drahou klec.“

Kromě toho, že prvních pár dní zvíře trpělo v malé kleci, než po výplatě Radim dokoupil velkou a drahou klec, ukázalo se, že sice zvládne žako říci pár slov, na mazlení ale nikdy nebude.

„Nebudu vám tu vyprávět, jak jsem se s manželem pohádala, když mi dárek předal. Řešila jsem s ním finanční stránku, i to, kdo se bude celé dny o papouška starat. Když máte zvíře, nemůžete ani na víkend nikam odjet,“ vypráví.

„Když jsme ale vyřešili hádky, nastaly další problémy. Jelikož zpět už papouška chovatel nechtěl, smířila jsem se s tím, že se o něho postarám. Jenže otevřít mu klec a vyměnit krmení je takřka nadlidský úkol.“

Podle Ivety je papoušek agresivní, nenechá se pohladit, útočí, kdykoli se někdo přiblíží ke kleci. „Je rozkošné, že jakmile se nikdo nedívá, mluví. Ale jinak je to ten nejzákeřnější papoušek, kterého jsem kdy viděla,“ dodává.

Mohl mi koupit zážitkový poukaz, to ho ale nenapadlo

Iveta si nakonec na papouška zvykla. I když je pro ni krmení náročné, už ví, jak odlákat žakovu pozornost, aby mu mohla vyměnit vodu a doplnit zrní. „Uznávám, že je rozkošný, a mám ho ráda, ale je to starost navíc,“ říká.

„Radim mi mohl prostě jednoduše dát zážitek, třeba nějaké focení s papoušky nebo výlet do ZOO, ale on naprosto neuváženě koupil drahé zvíře, které je pro nás přítěží. Navíc se žakové dožívají až padesáti let, takže můžeme jen doufat, že se s ním časem spřátelíme.“

Přes to všechno Iveta ví, že to Radim udělal z lásky k ní, a jeho neuváženost mu odpustila. „Myslel to dobře, i když teď už ví, že příště se mnou bude o dárcích raději mluvit předem,“ směje se.

Autor: Šárka Cvrkalová


Související články