Ilona (34): Žila jsem s mužem, který si chtěl vzít život. Z touhy pomoci mu jsem přestala žít svůj vlastní

od Nikola Jaroschová
4 minuty čtení
zenasinevirady
zenasinevirady

Zamilovala jsem se do muže, který nechtěl žít a já mu neustále dávala důvody proč by měl. Snažila jsem se mu pomoci, jak to jen šlo. Nakonec jsem zůstala sama – naprosto psychicky vyčerpaná.

Láska prochází žaludkem

Potkala jsem Daniela v den, kdy jsem poprvé zkoušela udělat domácí sushi. Kamarádka ze školy mi dala jasné instrukce a já to dotáhla do zdárného konce. Moje sestra tehdy pracovala ve fitness centru a Daniel tam pravidelně chodil cvičit. Věděla jsem, že se mu sestra líbí, ale ta o něj zájem nejevila. Měla jsem tak volné pole působnosti, vzala jídlo a šla ji překvapit. K mému údivu plivala můj kuchařský výtvor na všechny strany. Když to Daniel uviděl, přiběhl se k nám zeptat, co se děje. „Sushi není pro každého“ pronesla sestra, ale mému novému ctiteli zachutnalo moc!

Drsňák s kapucí

Zdroj: 123RF.COM

Daniel se už tehdy choval podivně, nasadil si kapuci – asi chtěl vypadat drsně – a začal něco o tom, že mi to sluší a že slyšel, jak jsem drzá a dokážu lidi uzemnit. Nechápavě jsem se podívala na sestru a ta se jen smála. Už o mě nejspíše mluvili, tak jsem musela udělat dobrý dojem. Stoupla jsem si na špičky a sundala Danielovi kapuci a řekla mu: „Vůbec nevypadáš drsně a je velmi neslušné nosit ve společnosti dam kapuci“. Začal se smát jako blázen a plácal mě po rameni, že jsem přesně taková, jak si představoval. Dopadlo to tak, že mě doprovázel domů a zjistili jsme, že bydlíme doslova pár metrů od sebe. Do dvou týdnů jsme měli první rande a myslela jsem, že náš romantický příběh právě začíná.

Dluhy a zase jen dluhy

V cestě za štěstím mu stály peníze – nebo spíše dluhy. Daniel byl dříve velmi úspěšný obchodník na burzách. Pracoval doma, vzdělával se, chodil na drahé přednášky a absolvoval několik kurzů. V knihovničce měl ty nejlepší knihy o burzovním systému, ekonomice, finanční analytice a obchodu. Dařilo se mu a vydělával i desítky tisíc denně. Nicméně ve svém mladém věku chtěl víc a víc. Jeho touha po penězích ho pak stála svobodu a chuť žít. Prodal chybné akcie a z měsíčního výdělku byl v mínusu skoro dva miliony českých korun! Snažil se to zachránit a ve stresu bral půjčky, aby mohl obchodovat dál. Nezadařilo se a jen se mu nabalovaly větší a větší dluhy. Daniel po pár měsících zanevřel na obchodování a začal pracovat. Bral vše, co bylo.

Posedlost

Zdroj: 123RF.COM

Hned na první schůzce mi všechno řekl. Začal plakat a já věděla, že mu musím pomoci. Z mého poslání mu alespoň trochu ulevit se stala posedlost. Zaměřila jsem se na veškeré aspekty jeho života a zapomínala žít ten svůj. Zahrnula jsem ho motivačními knihami a filmy. Každý den jsem mu četla nebo posílala povzbuzující citáty na dobré ráno.

Deník místo psychologa

Chtěla jsem, aby si psal deník a ze svých problémů se mohl vypsat. Dokonce mi řekl, že dřív navštěvoval psychologa. Podporovala jsem ho, ať v tom pokračuje, ale on už z nějakého důvodu nechtěl. Psal asi tři dny, pak se na kožený deník jen prášilo.

Pochmurné rozhovory

Bavili jsme se úplně o všem, doopravdy o všem. I o tom, že přemýšlí o sebevraždě, pořád to opakoval dokola, až jsem to začala brát jako normální téma rozhovoru. Při každém slově o sebevraždě a ukončení jeho trápení – jak rád říkával – jsem začala plakat. Věděla jsem totiž, že to myslí vážně. Cítila jsem to z něj a snažila jsem se mu dát důvod žít.

Rodinné problémy

Já se nevzdávala, jako tvrdohlavý beran jsem pokračovala dál. Začala jsem se vyptávat na jeho rodinu a problémy v ní. Zjistila jsem, že vzhlíží ke svému staršímu a úspěšnému bratrovi. Byl vzdělaný, měl skvělou práci i ženu. Byl oblíbeným synem svých rodičů. Daniel byl přehlížený. Nikdy jsem nepřišla na chuť jeho matce, byla hodně přísná a neviděla, jak se její mladší syn trápí a myslí na smrt jako vysvobození. Mluvila jen o jeho bratrovi a byla neustále negativní. Vinila jsem ji za jeho neštěstí a z části to možná byla pravda. Jeho otce jsem ráda měla, byl chytrý a pravý vlastenec. Nicméně nerad opouštěl své zajeté koleje a já si říkala, po kom ten Daniel vůbec je.

Moje velká chyba

Neuvědomovala jsem si svou obrovskou chybu. Já už nebyla jen jeho přítelkyně, ale taky psycholožka, finanční poradce i matka v jednom. Z touhy pomoci jsem přestala žít svůj vlastní život a ohlížela se jen na ten Danielův. Nemohla jsem už dál a byla jsem neustále ve stresu. Chyběly mu peníze a kvůli tomu nechtěl nikam chodit. Kavárna nebo kino? Na to jsem mohla rovnou zapomenout. Cítil se trapně, když jsem platila já a nevěděla jsem, jak to vyřešíme.

Jednoho dne přišlo řešení samo – v podobě hubené tmavší holky, která si Daniela odvedla. Prvně jsem nedokázala pochopit, jak mě po tom všem mohl podvést, ale když se ohlédnu zpět, byla to ta nejlepší věc. Dostala jsem lístek na palubu s názvem „svoboda“ a mohla jsem si žít svůj vlastní život. Daniel má stále dluhy a splácí je, v jeho životě se vystřídalo už plno holek. Nejsme v kontaktu, ale vím, že má teď zálibu v mladších, o dost mladších slečnách…

Autor: Monika Holemá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články