Elena (38): Udělala jsem rodině ostudu. Manžel mi dal nůž na krk – buď se půjdu léčit, nebo přijdu o děti

od Luboš Klouček
2 minuty čtení
zena 23
zena 23

E-mailem nám přišel další velmi zajímavý příběh. Svěřuje se nám v něm paní Elena, u které se rozvinula psychická porucha. Kvůli ní udělala v životě několik přešlapů, a především udělala ostudu své rodině, na kterou si lidé okolo začali ukazovat prstem. Když se situace zdála být neúnosná, dal paní Eleně její manžel na výběr – léčba, nebo rozvod.

Projevovalo se to nenápadně

„Můj problém se zpočátku projevoval velmi nenápadně,“ přiznává ve svém e-mailu paní Elena. „Pamatuji si, kdy se mi to stalo úplně poprvé. Byla jsem zrovna v obchodě s kosmetikou a měla jsem nutkavou potřebu něco ukrást. Toho dne jsem v kapse bundy odnesla lak na nehty asi za 25 Kč. O cenu té věci mi nešlo, šlo mi pouze o ten pocit, který zaplavil mé tělo, když jsem z obchodu odešla s malým lupem,“ píše v e-mailu.

V ten okamžik si paní Elena ještě neuvědomovala, že se u ní rozvíjí kleptomanie – psychická porucha, která je odborníky charakterizována jako chorobná a nezadržitelná touha po odcizování věcí. Podle statistik trpí kleptomanií každý dvanáctý člověk, přičemž častěji se tato porucha týká žen.

Touha po odcizování věcí se stále zvětšovala

S postupem času docházelo u paní Eleny k narůstání potřeby něco odcizit. Nejdříve to byly jen malé věci, které jí ale později přestaly stačit. Nejde ani tak o to, co člověk odcizí, jako spíše o ty pocity, které mu krádež přináší.

„Několikrát mě u krádeže načapali,“ přiznává ve svém e-mailu paní Elena. „Mnohdy jsem si totiž neuvědomila, že na sobě mají předměty v obchodě ochranné samolepky, které způsobí hlasité pípání detektoru. „Paní Elena dále píše o tom, že ji domů několikrát dovezla policie.

Manžel toho začínal mít dost

Zdroj: 123RF.COM

„S rodinou žiji na malém městě, kde se všechno strašně rychle rozkřikne. Není se proto čemu divit, že se řeči o mně roznesly bleskovou rychlostí,“ píše Elena. „Lidé si na mě začali ukazovat prstem, což bych přežila, horší pro mě ale bylo, že si prstem začali ukazovat na celou moji rodinu. Manžel celou situaci velmi těžce nesl, především také z toho důvodu, že čelil posměškům v práci,“ vysvětluje Elena, do jak tíživé situace svoji rodinu dostala.

Bylo jen otázkou času, kdy jejímu manželovi dojde trpělivost. A ta mu skutečně došla, proto dal své ženě tzv. nůž na krk a donutil ji si vybrat. Buď začne svůj problém řešit a podstoupí léčbu, nebo se s ní rozvede a připraví ji o děti, které stejně tak chováním své matky a vzniklými pomluvami velmi trpěly.

Nebude to pro mě lehká cesta

„Došlo mi, že svým chováním ubližuji rodině,“ přiznává se Elena. „Dlužila jsem jim to a musela jsem podstoupit léčbu. Proto jsem začala docházet na terapie a od lékaře mi byla předepsána i psychofarmaka. Nebude to pro mě lehká cesta, protože touha po odcizení čehokoli ve mně stále dřímá. Kvůli rodině se ji ale ze všech sil snažím potlačit, aby nade mnou nezvítězila,“ ukončuje svůj příběh paní Elena.

Autor: Nikol Kolomazníková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články