Chcete číst naše články na Seznam.cz?

Přidejte si nás
plus PŘIDAT

Dana (62): Manžel vykouří denně 2 krabičky. I přes nařízení lékařů s tím nepřestává

od Nikola Jaroschová
Zdroj: 123RF.COM

Se svým současným manželem Patrikem jsem se seznámila ve svých dvaceti letech a už od začátku spolu máme láskyplný vztah. V poslední době mě ale často trápí jeho zdraví, a to je také důvodem našich hádek. Lékař ho již několikrát upozorňoval, aby omezil kouření a předešel tak rakovině plic.

Sama ho neznám jinak, než s cigaretou v ruce, a proto chápu, že je pro něj takové omezení těžké. Chtěla jsem mu nějak pomoci a začala jsem vymýšlet, jak to udělat, aby Patrik co nejméně trpěl. Bohužel i přes veškeré mé snahy manžel vykouří denně i dvě krabičky cigaret. Takový zlozvyk už zasahuje výrazněji do rodinného rozpočtu a ovlivňuje i zdraví ostatních.

Začala jsem s ním po dobrém

Zdroj: Rafael Ben-Ari/123RF.COM

Na začátku jsem si neuvědomovala, jak je můj manžel na nikotinu závislý. Znala jsem pár lidí ze svého okolí, kteří se kouření vzdali, a vše se zdálo jednoduché. Proto jsem manželovi první den řekla, aby se jen snažil udržet maximálně na jedné krabičce denně. Ačkoli byla vidět jeho snaha, kdykoli neměl cigaretu v ruce, začal být nervózní. Třásly se mu ruce, poklepával nohou a choval se roztržitě. Samozřejmě se nevzdal cigaret, které doprovázely určité denní rituály. Ranní káva, polední pauza v práci a televizní zpravodajství se ani teď neobešly bez kouření. Jediné chvíle, kdy se snažil svůj zlozvyk omezit, byly například při řízení auta, doma s vnoučaty nebo při práci na zahradě.

Podváděl jako malé dítě

Netrvalo to dlouho a načapala jsem ho jako malého kluka. Večer jsem ho totiž poslala na zahradu, aby natrhal trochu pažitky, kterou jsem potřebovala k vaření, ale velmi dlouho se nevracel. Chvíli jsem čekala, ale najednou jakoby do mě uhodil blesk. V tu ránu mi bylo jasné, co dělá. Vyběhla jsem na zahradu a našla jsem ho, jak se krčí za kůlnou. K mému překvapení měl vedle sebe popelník plný nedopalků. Celou dobu mě tahal za nos a jen se přede mnou schovával. Urazilo mě to, protože jsem jeho nálady trpěla, snažila jsem se být chápavá a soucitná a on mě přitom podváděl! Ten večer jsem se na posteli převracela velmi dlouho a nemohla jsem usnout. Byla jsem rozzlobená a zároveň jsem se o svého manžela strachovala.

Hledáme pomoc u odborníka

Ačkoli se celá situace na začátku zdála snadná, začala jsem si uvědomovat, že je potřeba vyhledat odborníka. Patrik už vyzkoušel skoro vše. Žvýkal nikotinové žvýkačky, používal nikotinové náplasti a zkoušel přejít na elektronickou cigaretu. Jeho snaha byla vždy neúspěšná. Naopak se zhoršilo jeho dýchání. Dříve se jeho plíce ozývaly jen při zátěži, například když se rozhodl sportovat. Dnes už trpí silným kašlem běžně a má problémy i ve spánku. K mému potěšení souhlasil s návštěvami spolku, kde se setkává s ostatními kuřáky, kteří se snaží přestat. Zatím nevidím velké výsledky, ale přijde mi, že má manžel mnohem větší motivaci, a tak čekám na další výsledky.

Autor: Tereza Hotovcová

Chcete číst naše články na Seznam.cz?

Přidejte si nás
plus PŘIDAT

Související články