brandingFullPage

Chcete číst naše články na Seznam.cz?

Přidejte si nás
plus PŘIDAT

Adéla (39): Po porodu jsem udělala něco, co ostatním přijde nechutné. Stojím si za tím

od Adéla Vocetková
Zdroj: 123RF.COM

Byla jsem rozhodnutá to udělat ještě předtím, než se dcera narodila. Hodně jsem o tom četla a přišlo mi to naprosto super. Se svým plánem jsem se svěřila manželovi a kamarádce. Ani u jednoho jsem se však nesetkala s pochopením.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenářky. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenářky pozměněna.

První dcera se mi narodila před devíti lety. Tehdy jsem ještě nebyla natolik informovaná jako dnes. O to více jsem to teď po porodu druhé dcery chtěla udělat. I přesto, že mě za to již předem odsuzovali.

Četla jsem o tom na internetu a věděla, že to chci vyzkoušet

Během těhotenství jsem si často pročítala nejrůznější maminkovské weby a diskuze, kde jsem se dočetla plno zajímavých a pro mě mnohdy i překvapivých věcí. I tahle byla jednou z nich.

Na internetu jsem se mimo jiné dočetla, že některé maminky po porodu konzumují vlastní placentu. Někomu by se z toho možná zvedl žaludek, ale mě okamžitě napadlo, že jdu do toho.

Svěřila jsem se manželovi a kamarádce s tím, co chci udělat

První člověk, kterému jsem řekla, že bych si chtěla z placenty po porodu připravit koktejl, byl můj manžel. Když jsem mu to řekla, úplně zbledl. Bylo na něm vidět, že je mu zle z pouhé představy.

Se svým plánem jsem se svěřila i kamarádce Lence. Ani u té jsem se však nesetkala s pochopením. Řekla mi, že jsem se zbláznila, a můj nápad označila za krajně nechutný.

Lékař se na mě díval skrz prsty. Potvrdil mi ale, že je to možné

Nápad s pozřením vlastní placenty jsem na jedné kontrole konzultovala i s ošetřujícím lékařem. I na něm bylo vidět, že se mu ta představa ani v nejmenším nezamlouvá.

Přesto mi ale potvrdil, že je to možné, ale že se za roky své praxe s něčím takovým setkal pouze dvakrát. Utvrdil mě v tom, že z placenty lze mimo jiné připravit i koktejl, který jsem měla v plánu nechat si po porodu udělat.

Říkají o mně, že jsem nechutná. Já si ale stojím za svým

Dcera se narodila naprosto zdravá a porod proběhl v pořádku. Po domluvě jsme nechali dotepat pupečník, poté mi placentu uložili do chladicího boxu. Po domluvě se sestřičkou mi ještě ten den připravili koktejl z placenty, který jsem vypila.

Mezi sestřičkami na oddělení se našly takové, které si na mě kvůli tomu ukazovaly prstem. Byla jsem prostě ta, která snědla kus sebe. Já si ale stojím za svým, ačkoli o mně říkají, že jsem nechutná. Jsem ráda, že jsem to udělala, a ničeho nelituji.

Doporučila bych to každé mamince

Koktejl z placenty mi jedna ochotná sestřička připravila podle receptu, který jsem si našla na internetu a ve vytištěné podobě jí ho předala. Chutnal po ovoci, placenta v něm cítit nebyla.

Doporučila bych to každé mamince. Nebojte se předsudků. Placenta je neskutečně zdravá. A navíc je to zážitek, na který určitě nezapomenete.

Autor: Nikol Kolomazníková

Chcete číst naše články na Seznam.cz?

Přidejte si nás
plus PŘIDAT

Související články