Péťa (7): Žili jsme ve studeném sklepě, kde nám zmrzl i jogurt. To je jen začátek hrůz, které bych vám nepřál zažít

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
chlapecek kapuce
Zdroj: Shutterstock

Do Klokánku sedmiletého Péťu a jeho brášku Káju přivezla sociální pracovnice. Oba kluci byli vyhublí, Péťa nebyl zapsán k povinné školní docházce a jeho bratr nechtěl vůbec mluvit.

S drogově závislou matkou žili chlapci ve sklepní místnosti, kterou dovnitř svítilo světlo jen malým okénkem u stropu. V bytě byla zima a nepořádek, při příjezdu sociálky se kluci krčili v koutě v bundě a palčácích.

Otec zemřel dětem před rokem na předávkování a jejich matka se o ně příliš nestarala. Poté, co skončili v Klokánku, nezajímala se o ně vůbec.

Jednou za nimi přijel dědeček. Jeho reakci ale tety nečekaly

„Za chlapci se matka nikdy nepřijela podívat. Ale jednou přijel jejich děda. Muž v obleku vystoupil z luxusního auta a donesl jim drahou čokoládu. Pak nám ale oznámil, že už se nikdy nestaví,“ vypráví Klokánek.

„Prý má doma mladou přítelkyni, a po letech, která propracoval, by si konečně rád užil klidu. O tom, že by si vzal kluky do péče, nechtěl ani slyšet.“

Až po týdnu v Klokánku se konečně rozmluvil i Kája, který byl do té doby potichu. Zajímalo ho především jídlo. Doma ho totiž měli jen výjimečně. Příběhem o zmrzlém jogurtu tetu doslova šokoval.

Matka přinesla jídlo jednou za týden

Když Péťa s Kájou už druhý den po sobě dostali oběd, nechápali to a strašně se tomu divili. „My doma jedli tak jednou za týden,“ vysvětlil mladší chlapec.

„Maminka někdy odešla a vrátila se třeba až za dva dny. Občas třeba přinesla jogurt. Ale my jsme si ho schovávali, až nám bude nejhůř,“ dodává.

Jednou prý byla v bytě taková zima, že chlapcům jogurt zmrzl, takže když na něj konečně měla přijít řada, mohli ho jen smutně pozorovat.

„V Klokánku se oběma chlapcům dostalo tepla, jídla i pozornosti, kterou nikdy předtím nezažili. Nakonec sice skončili v dětském domově, ale předem si ho byli prohlédnout a moc se jim tam líbilo,“ dodává Klokánek závěrem.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí – zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek, ve spolupráci s redakcí OnlyU

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí ve svých 15 zařízeních Klokánek pečuje o více jak 200 dětí. Děti přijímáme v jakoukoliv denní hodinu.

Chtěla bych poděkovat všem, kteří chápou naši těžkou situaci obzvlášť v této době a pomáhají nám pečovat o děti, které pomoc potřebují. Velký dík si zaslouží i naše tety a strýcové, které bez ohledu na riziko se starají o svěřené děti.

Děkujeme rovněž za všechny darované jednorázové ochranné pomůcky od soukromých firem a veřejnosti, které nám pomohou chránit naše děti a zaměstnance.

S přáním pevného zdraví Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí.

Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2021 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300 – možnost online platby na webových stránkách. Za každý dar děkujeme.


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články