Karolína (14): Tvrdila jsem, že mě otčím bije. Skutečnost byla mnohem závažnější a přihlížela jí i má matka

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Divka zneuzivani
Divka zneuzivani

Čtrnáctiletá dívka se do Klokánku dostala na vlastní žádost. Jednoho dne zavolala na Linku bezpečí a oznámila operátorce, že ji její otec bije a už to s ním déle nevydrží.

Jenomže pracovníkům Klokánku se od začátku zdálo celé její vyprávění divné. Bylo jasné, že Karolíně někdo skutečně ubližuje, a že je za tím pravděpodobně doopravdy nevlastní otec, ale přesto byla nakonec pravda trochu jiná.

Zneužíval ji a matka tomu přihlížela

Karolína chodila i v tom nejteplejším počasí v mikině a dlouhých kalhotách. Vyhýbala se navíc dotekům jiných osob a byla zakřiknutá. Až po několika rozhovorech s psychologem se přišlo na to, v čem je problém.

Karolína se styděla ohlásit, že jí její otčím zneužívá. Proto řekla, že ji bije. Navíc k tomu, co se u nich doma dělo, přispívala i matka. Ta byla hospitalizována v léčebně, ale Karolíně nařídila, aby se ve všem otci podřídila.

Chtěli ji zlákat na svou stranu, naštěstí se jim to nepovedlo

Matka s otčímem později na dceru křičeli pod okny, aby nikomu nic nevyprávěla. Báli se toho, že by mohli mít problémy se zákonem. Ale Karolína naštěstí věděla, že se musí se vším svěřit a situaci řešit.

Ani když později koupila rodina dívce pejska, nepodařilo se jim jí uplatit. Karolína byla po čase svěřena na čas do péče matce, ale ta byla silně závislá na alkoholu, a dívka proto nakonec skončila v rodině pěstounů. A to i s pejskem, kterého si mezitím tolik oblíbila.

Klokánek je rád, že se podařilo dívku zbavit psychických problémů, a že se nakonec sama přiznala k tomu, co ji trápí. Kdyby se tehdy neozvala Lince bezpečí, kdo ví, jak by se situace vyvrbila.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí – zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek, ve spolupráci s redakcí OnlyU

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí ve svých 15 zařízeních Klokánek pečuje o více jak 200 dětí. Děti přijímáme v jakoukoliv denní hodinu. Bohužel nám chybí ochranné pomůcky, jakou jsou respirátory, jednorázové roušky, rukavice, štíty či kombinézy. Od Ministerstva práce a sociálních věcí se nám podpory nedostává, jelikož nejsme sociální služba. Vzhledem k tomu, že děti nemůžeme při příjmu testovat a nelze jim zakázat návštěvy, dostávají se naši zaměstnanci do ohrožení života bez nároku na odměny.

Toto psaní přichází z nemocnice, kde jsem hospitalizována s těžkým průběhem Covid-19. Nakazila jsem se právě při akutním nočním příjmu dětí.

Chci poděkovat všem, kteří chápete naši těžkou situaci a pomáháte nám pečovat o děti, které pomoc potřebují. Prosím, pokud máte možnost dodat nám ochranné pomůcky a dezinfekce, budeme za ně velmi rádi, stejně tak za jakoukoliv finanční pomoc v tomto složitém období. V neposlední řadě chci poděkovat našim tetám a strýcům, protože oni si poděkovat opravdu zaslouží.

S přáním pevného zdraví Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí.

Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300. Za každý dar děkujeme.


Související články