Artur (10): Rok jsem kradl a vracel se domů až večer. Rodina mi za to ještě děkovala

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Chlapce strach lezi
Chlapce strach lezi

Do Klokánku se děti dostaly poté, co maminka jedné z jejich kamarádek náhodou zjistila, jak se situace v rodině má. Jedna z mladších dívek se svěřila, že má nemocnou maminku. Žena, povoláním zdravotní sestra, se do rodiny zašla podívat. Děti později skončily v Klokánku, jejich maminka v nemocnici.

Téměř rok trpěla matka dětí nemocí, kvůli které byla v podstatě upoutána na lůžko.

Nikdo si toho ale nevšiml, rodina totiž tak nějak fungovala, aniž by bylo cokoli zjevné.

Desetiletý chlapec se totiž o všechny tři ženy doma staral.

Chtěl zavolat pomoc, ale nakonec ho přesvědčily o opaku

Artur se tetám v Klokánku přiznal, že když jeho maminka onemocněla, on chtěl zavolat pomoc.

Jenže mu bylo pohrozeno tím, že skončí v dětském domově.

A tak se jako jediný chlap a nejstarší ze sourozenců rozhodl o všechny postarat.

„Dopoledne chodil do školy, odpoledne vydělával a po večerech vařil. U popelnic našel starou kuchařku, podle které dokázal udělat snadná jídla. Celý rok tak rodinu živil, aniž by se kdokoli cokoli dozvěděl,“ říkají tety.

Artur se naučil také drobným krádežím. Tím vyděláváním myslel sběr kovu a všeho, co šlo prodat.

Později ukořistěné věci za levné peníze prodával, aby mohl nakupovat potraviny a základní hygienické potřeby.

Otec o děti nejevil zájem. Jeho kolegyně z práce ano

Děti se už k matce kvůli jejímu zdravotnímu stavu vrátit nemohly.

Klokánku se podařilo najít jejich otce, ten o ně ale nejevil zájem, a ani po vyslechnutí celého příběhu si je vzít nechtěl.

Když už to vypadalo, že skončí Artur i jeho dvě sestřičky v dětském domově, ukázalo se, že kolegyně jeho otce je zapsaná na seznamu potenciálních pěstounů.

Jakmile se o všem doslechla, ihned se rozhodla, že si všechny tři děti vezme.

Po nějakém čase dostala domů děti na zkoušku a po pár měsících s ní Artur i obě dívky mohli odejít.

Dodnes milá paní do Klokánku píše a vypráví, že se Artur i nadále snaží být mužem v domácnosti, a dokonce jí pomáhá v kuchyni.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí – zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek, ve spolupráci s redakcí OnlyU

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí ve svých 15 zařízeních Klokánek pečuje o více jak 200 dětí. Děti přijímáme v jakoukoliv denní hodinu. Vzhledem k tomu, že děti nemůžeme při příjmu testovat a nelze jim zakázat návštěvy, dostávají se naši zaměstnanci do ohrožení života bez nároku na odměny.

Já jsem se nakazila při akutním nočním příjmu dětí. Byla jsem hospitalizována s těžkým průběhem Covid-19 v nemocnici, kde jsem strávila dva týdny.

Chtěla bych poděkovat všem, kteří chápou naši těžkou situaci obzvlášť v této době a pomáhají nám pečovat o děti, které pomoc potřebují. Velký dík si zaslouží i naše tety a strýcové.

Děkujeme rovněž za všechny darované ochranné prostředky od soukromých firem a veřejnosti, které nám velmi chyběly z důvodu absence podpory státu. Pomohou nám chránit naše zaměstnance do doby realizace aktuálně slíbené pomoci od MPSV.

S přáním pevného zdraví Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí.

Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2020 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300. Za každý dar děkujeme.

Související články