Adámek (7): Zažíval jsem doma neskutečná muka. Táta zloděj mě bránil před běsnící matkou, která mi dělala hrozné věci

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
dite smutne
dite smutne

Sedmiletý chlapeček se dostal do Klokánku potlučený, zanedbaný a hladový. Proti ničemu neprotestoval, udělal přesně to, co se mu řeklo, v jeho obličeji se zračil klid a nezájem.

Na chlapci bylo znát, že doma nezažil příliš pěkné zacházení. Dobře věděl, že když neudělá, co se po něm chce, bude bit. Bohužel rány od jeho matky padaly často i bezdůvodně.

Sociálku zavolal jeho otec

Když sociální pracovnice přijela k rodinnému domu, Adámkův otec venku opravoval auto. Zavedl jí do domu, kde na podlaze ležela zdrogovaná těhotná žena. V koutě seděl malý zbitý chlapec.

„Když ho k nám sociálka přivedla, vyprávěl nám o tom, jako by to bylo normální,“ vzpomíná Klokánek.

„Na rovinu nám řekl, že ho maminka mlátí, ale že prý za to nemůže. Je totiž drogově závislá.“

Po čase byla do Klokánku přivezena i Adámkova malá sestřička. Ta si musela chvíli pobýt v nemocnici, protože se narodila jako drogově závislá.

Dětem se ale v novém místě pobytu začalo brzy dařit, chlapcovy modřiny mizely a holčička začala prospívat.

Domů se vrátit nemohli

I když se otec snažil s dětmi udržovat nějaký čas kontakt, nemohl si je vzít do péče. Čekalo ho totiž soudní řízení.
Ačkoli chlapce před matčinými ranami bránil, sám kradl, a nebyl tak zrovna nejlepším vzorem.

Po čase se naštěstí ukázalo, že děti budou moci zůstat i nadále spolu. V Klokánku se brzy objevila milá paní s manželem.
Děti si vzala na zkoušku a Adámek byl z jejich domova nadšený.

„Dodnes si pamatuji, jak nám popisoval, že mají na zahrádce krásný dětský domek, že si může hrát s kočičkou a pejskem, a dokonce mají prý v chlívku i prasátko,“ směje se jedna z tet.

A tak bylo rozhodnuto. K nové rodině se obě děti brzy přestěhovaly natrvalo.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí – zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek, ve spolupráci s redakcí OnlyU

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí ve svých zařízeních Klokánek pečuje o více jak 200 dětí s různými příběhy, které se neustále mění. Rádi se s vámi o ně postupně podělíme. Průměrná doba pobytu dítěte v našem zařízení je 6 měsíců. Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2020 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300. Za každý dar děkujeme.

Zdroj: Klokanek FOD

Související články