Někdy ani pořádné čištění zubů nestačí. Správný kartáček na zuby vyberete jednoduše

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Cisteni zuby
Zdroj: Shutterstock

Bolest zubů je podle mnoha lidí ta nejhorší na světě. Nejen proto je dobré se o ně starat. Čistit si je minimálně dvakrát denně a dodržovat kromě toho i další ústní hygienu, jako například vyplachování pusy ústní vodou. Ale na čištění zubů je především potřeba správný kartáček.

Pokud máte kartáček na zuby nevhodný, sice se s ním zbavíte zbytků jídla a je to rozhodně lepší než si zuby nečistit vůbec, jenomže špatný typ kartáčku vám může zničit vnitřek úst, poškrábat dásně, a je proto potřeba při jeho výběru dbát na následující věci.

Velikost kartáčku

Při výběru kartáčku se doporučuje koukat na jeho velikost, přičemž je myšleno velikost jeho hlavice. Ačkoli se jich většina vyrábí spíše větších, ideální jsou ve skutečnosti co nejmenší.

Velké kartáčky sice mají větší plochu a máte pocit, že je s nimi čištění zubů snadnější, ale s malými hlavicemi se lépe zaměříte na mezizubní prostory. Navíc nehrozí, že se s nimi při zběsilém čištění rýpnete uvnitř úst.

Typ štětin

Existují tři typy štětin na kartáčku. Měkké, střední a tvrdé. Každé jsou vhodné pro někoho jiného. Pokud si nejste jisti, je lepší se zeptat zubaře, nebo kupovat spíše kartáčky měkké, kterými se nedá tolik zkazit.

Obecně platí, že měkké kartáčky vám snadněji pomohou vyčistit mezizubní prostory, kdežto tvrdé jsou vhodné, pokud máte na zubech hodně plaku. Při drsném čištění ale mohou poškodit ochrannou zubní sklovinu.

Kulaté, nebo hranaté štětiny?

Zubní kartáčky mohou mít dva typy štětin. Jedny jsou zakončeny hranatě a druhé jsou do kulata. Vždy se doporučuje používat ty kulaté, ačkoli pocitově byste možná zvolili hranaté.

Hranaté zakončení štětin je ostré a může vám poškrábat zubní sklovinu. Takže i když máte pocit, že s nimi snadněji odstraníte ze zubů zbytky jídla, ve skutečnosti odstraňujete i to, co je na nich jako ochranná vrstva.

Nezapomínejte na mezizubní čištění

Pokud se člověku udělá na zubu kaz, dá se snadno odstranit, když se na něj přijde včas. Proto je vhodné nepodceňovat pravidelné návštěvy lékaře. Pokud jdete k doktorovi až s bolestí, nemůžete čekat zázraky.

Nejhorší kazy jsou ty, které se dělají mezi zuby. Spousta lidí nepoužívá zubní nit, která je ideálním vynálezem na vyčištění mezizubních prostorů. Existují také mezizubní kartáčky a jehly, kterými se tato místa dají čistit.

Pokud se udělá kaz v takovém místě, je třeba vrtat a opravovat oba zuby, což mnohdy vyjde na velké peníze, protože takové operace někdy pojišťovny neproplácí, a navíc jde o proces nepříjemný a bolestivý.

Při čištění zubů tedy nezapomínejte na mezizubní prostory a raději si ještě dnes zkontrolujte, zda je váš kartáček vhodný, či nikoli. Zubař by vám měl poradit, který typ je pro vás ten nejlepší, někteří zubaři dokonce kartáčky prodávají.

Zdroj: healthline.com, kirkpatrickdentalcare.com, webmd.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články